İpek Yolu Haber Ajansı

Kurtuluşumuzun ÖNSÖZÜ, Kuruluşumuzun SONSÖZÜ Olan ÇanakkaleÇanakkale ile ilgili çok bilinen bir anekdottur.
Turgut Özal zamanında Japonya’dan eğitim uzmanları incelemelerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelirler. Görüşmeler esnasında Japon eğitim uzmanı, “biz, anaokulundan itibaren çocuklarımızın elinden tutar önce Hiroşima’ya götürür çalışmazsanız güçsüz, zayıf olursunuz, düşman, taş üstünde taş bırakmaz sizi bu hale getirir diyerek bombalanan yerleri gösteririz. Arkasından, teknoloji ürettiğimiz sanayi kuruluşlarını gezdiririz. Çalışırsanız böyle güçlü olursunuz, düşmanın sizi yok etmeye gücü yetmez diyerek milli ruh veririz” diyor. Türk eğitim temsilcilerinden birisi, “sizin böyle bir örneğiniz var, biz ne yapalım” diye sorması üzerine Japon temsilci, “sizin Çanakkale Savaşınız bizimkinden en az 10 kat daha etkilidir” diye cevap veriyor.

108. onur ve gurur yılını kutladığımız Çanakkale Destanımızdan haberi olmayanlar var mıdır, bilemiyorum ama şayet varsa Çanakkale’yi destan yapan olaylardan söz edeyim de bu kişilerde milli ruhun canlanmasına katkıda bulunmuş olayım. Destan yazmak öyle kolay iş değildir. Milletler bekasını sıradan SÖZlerde değil, hayatındaki gerçek olayların ÖZünde yaşar. Tarih; olayların belgesidir, hakikatin ifadesidir. Tarihte yaşanılanlar, yapılacakların teminatı olmalıdır…

18 Mart 1915 ve Çanakkale: Vatan toprakların gerçek sahipleri olduğumuzu düşmanlara ispatladığımız, tapusunu gösterdiğimiz ve "DUR!" diye haykırdığımız yerdir. Milletimizin yeniden var olduğunu, yaşadığını dünyaya belgelediği "Doğum Günü" tarihidir. Kurtuluşumuzun ÖNSÖZ’ü. kuruluşumuzun SONSÖZ’üdür…

Bu zafer, itilaf devletlerinin, nasıl kaybettiklerini anlayamadıkları, akıl erdiremedikleri, mucizenin sırrını çözemedikleri; bizim de bu imkansızlıklar içerisinde kazandığımız zaferin sırrını anlatmakla bitiremediğimiz bir destandır. Bu savaş; vatan ve millet aşkıyla, hürriyet sevdasıyla haklının - haksıza, azın - çoğa, imanın - imkâna karşı galibiyetini sağlayan müstesna bir zaferdir.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; "Vatan namustur, ben ezelden beri hür yaşadım" diyen, 7’den 70’e bütün milletin kurtuluşuna inandığı bir azmin ve kararlılığın DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum" diyen Başkomutan Atatürk’ün emri ile önündekilerin öldüğünü gören, kendisinin de az sonra şehit olacağını bilen ve bile bile ölüme giden Mehmetçiklerin DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; şanlı, şerefli Türk bayrağı yere düşmesin diye, önde vurulanın arkadan gelene bayrağı vermek için ölüme direnerek efsaneleşen ve üst üste şehit yığını oluşturarak dalgalanan bayrağa ve sonsuz gökyüzüne gülümseyerek bakan ebedileşen şehitlerin DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; cephede açlıktan midelerinin sancısını dindirmek için, ayaklarındaki kurumuş deri çarığı, küçük parçalar halinde kesip yakınındaki birikmiş kirli suda ıslatarak yiyen çaresiz çırpınışların DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; yağmurlu, soğuk havada kucağındaki bebeğini değil de, "şimdi buna ihtiyacımız var" diye sırtında taşıdığı mermiye başörtüsünü saran anaların, Elif’in Kağnısı’yla yağmurda, çamurda cepheye mermi taşıyan bacıların DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; savaş için askere düzenlenen yardım kampanyasında, yardım için izdihamın olduğu bir ortamda, lastikçi Ahmet efendinin bütün mal varlığı olan 1000 kuruşu, çerezci Mehmet efendinin, o günkü kazancı olan 10 kuruşu verirken, babasını kaybeden küçük Hasan’ın, kendisine nafaka kalan 500 kuruşu; geleceğini, aç kalacağını düşünmeden verdiği bir ruhun ve rızkın DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; bir metrekareye ortalama 6000 merminin düştüğü, mermilerin havada isabet aldığı, kanların ırmak gibi aktığı şiddetli bir savaş ortamında, yaralanmış düşman askerini, ayaklar altında ezilmesin diye kucaklayarak bu savaşın izdihamlı ortamından kurtarmaya çalışan korkusuz asil yüreklilerin DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; 10 kişinin zor kaldıracağı 250 kğ.’dan ağır mermiyi. "Ya Allah!" diyerek iman gücüyle, ilahi kuvvetle sırtlayan (kemik seslerinin geldiği söylenmektedir) Seyit Onbaşıların, taburu ile düşmana tek başına karşı koyan Yahya Çavuşların DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; savaş sonrası denetleme yapılan meydanda, yaralı Türk Askeri, elinde annesinin resmi olan Fransız askerine, "Onun bir bekleyeni var" diye gömleğini yırtarak Fransız askerinin yarasını sardığı, göğsündeki kendi yarasına ot tıkayarak can çekiştiği ve bir müddet sonra her ikisinin de öldüğü, bu insanlık sembolü, vicdanlı, merhamet duygusu sahibi adsız kahramanların DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; göğüs göğüse çarpışmaların olduğu, birbirlerine yiyecek, içecek, sigara ikram edecek kadar 8-10 metre mesafedeki cephelerde, ateşkes sırasında, dinlenme molasında, Yanık Ali’nin sazıyla söylediği türküleri dinleyen Türk ve düşman askerlerinin ertesi gün şehit olan bu yanık sesi duyamamanın üzüntüsünü yaşadıkları hazin durumun DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; çok önemli stratejik bir bölgenin düşmanın ele geçirmekte olduğu haberi üzerine, burayı ancak, Fevzi Çakmak’ın savunabileceği söylenir. Görevlendirilen Fevzi Çakmak’ın da askerleri için, sıcak bir tas çorba ve iki saatlik uyku istemesi şartına karşılık, bir tas sıcak çorbanın belki mümkün olabileceğinin ancak, iki saatlik uyku için zamanın olmadığının söylendiği aç ve uykusuz askerlerin kazandığı zor şartların DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; oğlunu cepheye gönderen Edremitli Hasan Efendiye, "karakola gel" diye haber gelir. Adam evine uğrar, karısına, "beni karakola çağırdılar, oğlumdan bir haber var herhalde, sen kuru fasulyeyi ocağa koy, ben hazır olana kadar gelirim" demesi ile karakolda kendisinin de hemen cepheye gitmesi gerektiğini söylerler. Hasan Efendi, eve uğrayıp haber vermek ister. Karakoldan, o kadar zamanın olmadığını söylerler, "biz haber veririz" derler. Daha sonra karakoldan Edremitli Hasan Efendi’nin cepheye gönderildiği haberini verirler. O günden bu güne, torunları, her kuru fasulye pişirildiğinde geleceklermiş gibi tabağın sofraya konulduğunu söylemektedirler. Çanakkale, cepheye giden babaların ve oğullarının geri dönmedikleri, dönecekleri günün umuduyla yaşanılan bir bekleyişin DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; Kirte muharebeleri sırasında bölükler arka siperlerde hücum sıralarını beklemektedirler. Biraz sonra Yüzbaşı;

" Çocuklarım... Sanıyorum biraz daha bekleyeceğiz... Önümüzde biraz daha zaman var. İleride arkadaşlarımız şehit oluyor. Hem onlar için, hem de vakit varken, kendi cenaze namazımızı kendimiz kılalım..." Kabe Karşımızda…” Arkadan Of’lu Ali çavuş bağırır. " ER KİŞİ NİYETİNE... "

O gün yapılan hücumda, çok az kişi sağ kalabilmişti. Bu zafer, kendi cenaze namazını kılanların DESTANIDIR

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; cephede annesine özlem ve sevgi dolu ifadelerle mektup yazan subayın, mektubun sonunda, komşusuna borçlarını ödemelerini tembih eden, helalleşme isteğini belirten ve dört saat sonra şehit düşen namuslu, ahlaklı, vicdanlı, dürüst ve kul hakkı bilen ruhların DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; cephede yanındaki arkadaşına tüfeğinin tetiğine bastığı halde çalışmadığını söyleyen askerin, tüfeğine bakmasını istemesi üzerine yanındaki arkadaşının "tüfeğinde bir şey yok, senin tetiğe bastığın parmağın kopmuş" dediği acıları anlamayan, yaraların farkında olmayan cesur yüreklerin DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; Kırşehirli Mehmet Çavuş’un, araştırmacılar tarafından tespit edilen yaşadığı bir olay, günümüze kadar şöyle anlatılmaktadır. "Havaların sıcak olduğu bir yaz günü Cesarettepe’deyiz. Düşman bombardımanı var, zor durumdayız ve susuzluktan kıvranıyoruz, kırılıyoruz. Korku Deresi’nde bulunan çamuru eşeleyip susuzluğumuzu gidermek istedik. Bunu gören düşman buraya bomba yağdırdı. Allah’ın bir hikmeti, bombalardan birisi bizim su aradığımız o çamurun içine saplandı. O anda oradan gürül gürül su çıkmaya başladı. Kana kana içtik. Susuzluğumuzu giderdik, kendimize geldik. Allah’ın bizimle olduğuna ve bize yardım ettiğine inandık." denilen imanın ve inanç dolu duaların DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; doktor, sağlık çadırına gelen yaralı askerleri muayene etmektedir. Durumu iyi olanları muayene edip tekrar cepheye göndermektedir. Durumu ağır olanlarla, ümit kesilenlerle ilgilenecek zaman yoktur. Yaralı gelen askerlerden birisi doktora "baba" diye güçlükle seslenir. Doktor, evladının ağır yaralı olduğu görür, çaresiz sıradaki yaralının gelmesini ister. Bu, evladını, canını, cananını dahi düşünmeyen, "önce vatan" diyen asil vicdanların DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; o yıl mezun vermeyen okulların cepheye giden öğrencilerinin olduğu, "vatan için kurban olsun" diye kına yakılan kuzuların bulunduğu, taşlı Tokat yollarında, gözü yaşlı anaların 15’li yavrularını askere yolladığı ve dönmelerini düşünmedikleri duygu dolu gönüllerin DESTANIDIR.

BU, ÖYLE BİR ZAFER Kİ; bu zaferi kazanan ruhun, bu topraklarda bizimle savaşıp ölen yabancı düşman askerlerine bile, "bizim toprağımızda, bağrımızda yatıyorlar, onlar bizim evlatlarımızdır" diyen Atatürk’ün ve bütün dünyaya insanlık dersi veren, pek çok mazlum milletlerin kurtuluşuna vesile olan, düşmanın bile övgü dolu sözlerine, takdirlerine layık olan asil milletimizin milli ve manevi değerlerine bağlılığını gösterdiği onur ve gurur DESTANIDIR.

Ve, Deniz savaşları, 57. Alay, Conkbayırı, Seddülbahir, milletin BEKASI için Atatürk’ün cepheden cepheye koşması, sevk ve idaresi, askeri ZEKASI, şarapnel parçasının saatine isabetiyle yaşama mucizesi, Anzaklar’ın anlattıkları anıları gibi daha pek çok olay...Düşmanlar Çanakkale’yi geçemedi, geldiler ve gittiler. Biz de Anadolu’nun her yerinden Çanakkale’ye gittik ve dönmeyi düşünmedik...

Başta, Türkün atası büyük Türk, Gazi Başkomutan Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi minnetle, saygıyla yadediyorum ve rahmet dualarımla anıyorum. Ruhları şad olsun, kabirleri nurla dolsun.

Çanakkale, esaretten kurtuluşumuz için attığımız ilk adımın ÖNSÖZüdür. Aynı zamanda Cumhuriyete giden yolda yeni Türk devletinin kuruluşu için bekamız adına and içtiğimiz SONSÖZümüzdür. Bizlerin bu günleri yaşaması için o günlerde canlarını veren atalarımızı unutmayalım,.

Çanakkale’de verdiğimiz şehitler içerisinde cepheye giden doktor, mühendis, gibi yetişmiş üst düzey tahsillilerimiz ile liseli genç nesilleri de kaybetmiş olmamız 30 yılımıza sebep olduğunu da unutturmayalım...

Destanlarımız, milli ve manevi değerlerimiz, yeni nesillere ulaştırmak istediğimiz, milli ruh heyecanıyla yaşamalarını dilediğimiz, milli şuur vermeyi düşündüğümüz tarih ve kültür köprülerimizdir. Onurunu ve gururunu yaşadığımız milli değerlerimizin ve tarih yazan atalarımızın kıymetini bilmeliyiz, sahiplenmeliyiz. Tarihimizi ve coğrafyamızı değiştirmek isteyenlere karşı, uyuyan destanımızı uyandırmalıyız.

 Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Ramazan Ayının Nimeti, Rahmeti, Hikmeti ve Bereketi

29.03.2023

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

NEVRUZ: Yeni Gün (Bahar) Bayramımız ve Ergenekon’dan Çıkış Destanımız

21.03.2023

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Hayatın Tadı, Kadının Adı ile Mümkün Olur

08.03.2023

Gazetelerin 3. sayfaları ve TV haberleri “kadın cinayetleri” haberleriyle dolu. Bu duruma çok üzülüyorum ve sebebini de bir türlü anlamıyorum. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Efsaneler Unutulmaz, Yüreklerde Yaşarlar (Necdet Türkkan Anısına)

02.03.2023

Bazı günler, olaylar ve kişiler vardır ki insan hafızasında derin izler bırakırlar. Bunları unutmak mümkün değildir....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Sevgiler Sonsuz Değil

27.02.2023

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VEFA DA VEDA DA ANLAMLI (Sinan Ateş ve Fırat Çakıroğlu Anısına)

21.02.2023

(Sinan Ateş’i ve Fırat Çakıroğlu’nu Anarken).....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (Sesimi Duyan YOK mu?)

15.02.2023

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

YARIYIL TATİLİ BİTTİ, KİTAP OKUMAK BİTMESİN

05.02.2023

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

GÖZLERİN (Bakışların Söküyor Gölgemi Bedeninden)

28.01.2023

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞUBAT TATİLİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ (Eğitim Sisteminin Düşündürdükleri)

21.01.2023

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR YUDUM SEVGİ YAĞMURU (Hikaye)

14.01.2023

*Bu hikayem, Milli Eğitim Bakanlığı’nın "EĞİTİM" dergisinin "24 Kasım Öğretmenler Günü" ÖZEL sayısında AYIN HİKAYESİ olarak yayınlanmıştır.Günün h...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Şiir Sanattır, Şiir Hayattır; Gerisi Teferruattır (GEL ve GELME)

10.01.2023

Bugün ’GEL’...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Her YENİ, Her Şey İçin TAZE Bir Başlangıçtır

03.01.2023

2022 yılını 31 Aralık günü itibariyle bitirdik. 2022’in 365 gününde sıkıntılı günler yaşadık. Bizler, eskiyi uğurlarken yeninin ümidiyle “zor bir bir yıl daha yaşadık, ve...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Mehmet Akif’in Milli Ruhu: İstiklal Marşı

27.12.2022

İstiklal Marşı’mızın yazarı milli şairimiz Mehmet Akif’i vefatının 86 yılında (27 Aralık 1936) rahmetle anıyorum, minnet duyg...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KADINLARIMIZ (Aklıma Takılanlar)

18.12.2022

      ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SAHİPSİZ SEVDAM

12.12.2022

Şiir, şaheser sanattır,...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Anıların Anlattıklarını Anlamak

07.12.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Türk Milli Eğitimi’nin Başöğretmeni Atatürk’tür

29.11.2022

İstanbul’da Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD), Öğretmenler Günü’nde "Başöğretmen Atatürk" konulu fotoğraf ve basılı yayın sergisi açmış. Atatürk’ün yurt gezileri sırasında öğretmenlerle ve öğrencilerle çekilmiş fotoğrafları ve yayınlar s...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Hayatımızın Mimarı ve Mühendisi Olan Öğretmenlerimize Hiç Bitmeyecek Sevgilerimizle...

24.11.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Öğretmenlere Kariyer Sınavı Mantıklı, Uygun ve Akıllıca Bir İş Değil

18.11.2022

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlik Meslek Kanunu gereği öğretmenlere 19 Kasım günü (yarın) Kariyer Sınavı yapacak. Bu konuya, Ekim ayında ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BU YAZIMI 10 KASIM İÇİN YAZMADIM (Öldükten Sonra da Yaşayanlar Var)

10.11.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEKLEMEK BİR TÜRLÜ BİTMİYOR

06.11.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Cumhuriyet Erdemdir, Fazilettir. Asalettir. Atatürk’ün Zekası, Milletimizin Bekası Demektir.

29.10.2022

Bugün, 29 Ekim, 4 milli bayramımızdan birisi olan Cumhuriyet Bayramımızın 99. yılını kutluyoruz. Milli ve dini bayramlarımız, bizleri bir araya getiren, bir...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

NETİCE (Ellerin Ellerimi Tutuğu Zaman)

20.10.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Öğretmenlere ve Öğrencilere Sınav, Sınav, Sınav, Bıktık Artık...

16.10.2022

(ME Bakanımıza Teklifler ve Tavsiyeler)...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Dünya Öğretmenler Günü’nde Öğretmenlerimizin Dertleri

05.10.2022

Türkiye Kamu Sen, Türk Eğitim Sen Bursa kurucularındanım. 1 Ekim cumartesi günü, Türk Eğitim Sen’in Basın...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR RESİM BEŞİNCİ MEVSİM (Yozgat Güzeli)

30.09.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

TÜRK DİL BAYRAMI (26 EYLÜL) VE TÜRKÇEMİZ

26.09.2022

Yurdumuzun kurtarıcısı, cumhuriyetimizin kurucusu, Türkün atası büyük Türk başbuğ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

RAZIYIM

18.09.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Zil Çaldı, "Hayat Bilgisi" Dersi Başlıyor

12.09.2022

Sevgili öğrenciler,...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Destan Kahramanı Efsane Delikanlılar

07.09.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

MİLLİ BAYRAMLARIMIZI NİÇİN KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUSUNUZ?

30.08.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

AYLARDAN AĞUSTOS GÜNLERDEN CUMA (26 Ağustos 1071)

25.08.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

AĞUSTOS AYINDA TÜRK’ÜN DESTANI

16.08.2022

Ağustos ayı Türkün Zaferleriyle doludur....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KPSS SORULARI ÇALINDI MI, SATILDI MI?

07.08.2022

Sevgili okurlarım. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Ülkü Neferi Şehit Baki Yeşiloğlu Anısına

29.07.2022

(Ülkücü Şehit Baki Yeşiloğlu’nun Aziz Hatırasına)...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİLİNMEDİ (İdealist Gençliğe İthafımdır)

22.07.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

15 TEMMUZ DARBESİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (Faili Malumlar)

15.07.2022

Günümüzde darbeler, demokrasi yönetimi...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

TEBESSÜM İÇİN BAYRAMLIK ÇEŞİTLEMELER (BAYRAM İKRAMI)

08.07.2022

 Son zamanlarda sıkıntılı ve stresli günler, psikolojik bunalım (duygudurum bozukluğu) yaşıyoruz. Bugünlerde gerginiz, depresyondayız. Ümitsiz ve moralsiz durumdayız. Bunu düşünerek bayram gününün anlamına uygun olsun diye, özlü sözlerle düşünmenizi, esprili sözlerle ve fıkralarla tebessüm etmenizi istedim. Bayram...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Zamansız Sitem

25.06.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Karneler Dağıtıldı, Milli Eğitim Sınıfta Kaldı

19.06.2022

Bir eğitim-öğretim yılı daha, sorunlarla ve sıkıntılarla 17 haziran günü itibariyle sona erdi. Karneler dağıtıldı. Milli Eğiti...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

MECNUN’UN LEYLA’SINDAN KARAKOÇ’UN MİHRİBAN’INA

14.06.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

LİSELERE GEÇİŞ SINAVI (LGS) SON OLSUN (Sınavsız Eğitim Sistemi Olmalı)

07.06.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

FATİH’İN İSTANBUL’UNDAN ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE’SİNE (1453’den 1923’e Giden Yol)

30.05.2022

29 Mayıs 1453 tarihi İstanbul’un fethinin 569. yıldönümü. Milletimize kutlu ve mutlu olsun. Atatürk’le il...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEN ANADOLUYUM (ÖTÜKEN’DEN TURAN’A GİDEN YOL)

27.05.2022

Şiir, bir söz sanatıdır. Milli ve manevi değerlerimiz, duygu ve düşünce dünyamız, hayat ve hayal anlayışımız şiir yazmamıza vesile o...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

19 MAYIS, GÖLGESİNDE YAŞADIĞIMIZ ASIRLIK ÇINARIMIZ

19.05.2022

Milletler milli değerleriyle yaşarlar. Tarihimiz, destanlarımız, bayramlarımız, Türkçemiz kültürümüz birer milli değerimizdir. Milli şahsiyetlerimiz, bu değerler...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KİMLİĞİMİZ ve KÜLTÜRÜMÜZ OLAN TÜRKÇEMİZ (13 Mayıs Türk Dil Bayramı)

14.05.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Annenin Adı ve Tadı Hayatın Anlamıdır

08.05.2022

Hemen hemen her gün kadına şiddeti ve kadın cinayetleri...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

AKLIMA TAKILANLAR (Gündeme Göndermeler)

01.05.2022

Bugün, dikkatimi çeken çeşitli konulara değinerek aklıma takılanları sizlerle paylaşmak istiyorum....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Milli Bayramlar, Milli Ruhun ve Milli Bekanın İfadesidir

23.04.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DÜNYAMA DAR GELEN GÖZLERİN

19.04.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BULUŞ (Seni Buldum Yarabbi)

10.04.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Türkeş’in Başbuğ ve Lider Olmasının Sebepleri

05.04.2022

Bundan 25 yıl önce (4 Nisan 1997) "Başbuğ" denilen siyaset ve devlet adamı Alparslan Türkeş vardı. Türkeş, "9 IŞIK" fikriyle, "Türk milliyet...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

RAMAZAN AYININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

02.04.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VEFA DA VEDA DA ANLAMLI OLMALI

27.03.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

NEVRUZ BAYRAMI VE ERGENEKON DESTANI

21.03.2022

Milletimizin Nevruzu (Yeni Gün) ve Ergenekon’dan Çıkış Destanı Kutlu Olsun...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÇANAKKALE’Yİ DESTAN YAPAN OLAYLAR

18.03.2022

Çanakkale  Destanımızın 107. yılı kutlu olsun...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Milli Marş, Milli Ruh ve Türkün Milli Bekası

12.03.2022

İstiklal Marşı’mız 12 Mart 1921 tarihinde kabul edildi. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Dilin Tutulsun, Yüreğin Kurusun, Elin Kırılsın, Canın Çıksın

08.03.2022

Emekli eğitimciyim, kitapları olan yazar ve şairim. Köşe yazarıyım. Her gün 5, 6 gazete okuyorum. Anlayacağınız, değerlendirmek üzere okuyorum, yazıyorum, araştırıyorum, arşivliyorum, sosyal olayları takip ediyorum ve hayat hikayeleri yazıyorum. Gazetelerin 3. sayfaları ve TV haberleri “...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İyilikler Unutulmaz, İyiler Yüreklerde Yaşarlar

02.03.2022

HAYAT, tatlı bir yalan; ÖLÜM,  acı bir gerçektir....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEKLEMEK BİR TÜRLÜ BİTMİYOR GÜLÜM

26.02.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DESTANSIN DELİKANLIM (Şehit Fırat Çakıroğlu Anısına)

20.02.2022

Hatırlarsınız, İzmir Ege Üniversitesi Tarih bölümü son sınıf öğrencisi ülkücü Fırat Yılmaz Çakıroğlu şehit edilmişti. Ülkemizi yasa boğan, milletimizi derinden etkileyen bu olay yürekleri dağla...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

OZAN OLMAK ZOR İŞTİR (Ozan Arif Anısına)

17.02.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SİTEM ETME HAKKIMI KULLANIYORUM

09.02.2022

Millet ve memleket olarak sıkıntılarımız malumunuzdur. Nüfusumuzun büyük çoğunluğu geçim derdine düşmüşken başka söylemler "hikaye" veya "masal" gibi gelmektedir....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR ÇİLEDİR ŞAİRANE ARAYIŞ

03.02.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEN ANADOLUYUM

29.01.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Yarıyıl Tatilinde Dinlenme İhtiyacı ve Değerlendirme Tavsiyesi

24.01.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR YUDUM SEVGİ YAĞMURU (Hikaye)

18.01.2022

Eğitimde Yarıyıl Tatili bu hafta başlıyor. İdealist öğretmenlere ithafım olsun...Bu hikâyem, Milli Eğitim Bakanlığı’nın "Eğitim Dergisi" Öğretmenler Günü Öze...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATTIR, HAYATTIR, FERYATTIR (Ayşe)

12.01.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

"BAYRAK" ŞAİRİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM

05.01.2022

1975 yılında Yozgat Lisesi’nden mezun oldum. “BAYRAK” şairimiz Arif Nihat Asya, 5 Ocak 1975 tarihinde (47 yıl önce bugün) vefat...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Her Yeni Taze Bir Başlangıçtır (Hoş Geldin Yeni Yıl)

31.12.2021

2021 yılını 31 Aralık günü itibariyle bitiriyoruz. 2021’in 365 gününde sıkıntılı günler yaşadık. Bizler, eskiyi uğurlarken yeninin ümidiyle “bir yılı daha yaşadık, bitirdik, yıprattık, eskittik ve ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İnsan Olarak Yaradılışımızın Sırrındaki Erdemler

24.12.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAMANIN ELİNDEN TUTMAKTIR ÖMÜR DEDİĞİN

19.12.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR DEVRİN DESTAN KAHRAMANLARI (Ülkücüler)

12.12.2021

Günümüzde başta siyasi olmak üzere sosyal, psikolojik, ekonomik olaylar ve durumlar pek çok şeyin anlamını yitirmesine ya da itibarını kaybetmesine seb...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR RESİM BEŞİNCİ MEVSİM (Yozgat ve Sen)

06.12.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÖĞRETMENLİK İLGİ VE SEVGİ DEMEKTİR (Ben Bir Öğretmenim)

30.11.2021

24 KASIM anısına, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SİZ, ÖĞRETMENİN KİM OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ...?

24.11.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK’Ü ANLAMAK KİMLİK, KİŞİLİK, KABİLİYET, KALİTE, KARAKTER DEMEKTİR

16.11.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

10 KASIM, MİLLETE ADANAN 57 YILLIK ÖMÜR

10.11.2021

Bugün 10 Kasım. 83 yıl önce Türk’ün atası, büyük Türk, başkomutan, başbuğ Atatürk’ümüzü kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadık. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAMANA SİTEM (Sevgiler Sonsuz Değil)

02.11.2021

Zaman acımasızdır, haber...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

CUMHURİYET, TÜRKÜN BEKASIDIR, VATANIN TEMİNATIDIR

29.10.2021

Bugün 29 Ekim 2021. Türkün, işgal esaretinden kurtuluşunun ve var olma ruhu neticesinde yeni bir devlet olarak kuruluşunun 98. yıldönümü. Milletimizin en bü...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

AYDIN OLMAK, ANLATMAK VE AYDINLATMAK

23.10.2021

Benim de üyesi olduğum, 3 dönem başkanlığını yaptığım, şu an 2. başkan olarak yönetim kurulunda bulunduğum Bursa Ayd...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

REFAH, HUZUR, KALKINMA EĞİTİMLE SAĞLANIR

18.10.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

5 EKİM, DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜDÜR

06.10.2021

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’dür. Öğretmenlere övgü, saygı, sevgi sözleriyle dolu duygular ve düşünceler ifade edilmektedir...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

TÜRK DİL BAYRAMI VE TÜRKÇEMİZ

27.09.2021

Türkün atası büyük Türk başbuğ Atatürk’ün katılımıyla 1932 yılında düzenle...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İLGİNİN VE SEVGİNİN ADIYIM, BEN BİR ÖĞRETMENİM

18.09.2021

Eğitimde sıkıntılı olduğumuz bu günlerde eğitimi ciddiye almamız ve önem vermemiz gerekmektedir. 2 yıldır eğitimden mahrum ve mağdur olan bir kuşak kaybedilmemelidir. İleride sorun...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SONBAHAR SARISINDA 12 EYLÜL KARASI

12.09.2021

Bu köşemde 12 Eylül’ü anlatmak için 1 ay önce Ankara’da Ulucanlar Cezaevini (Müzesini) görmeye gittim. 12 ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

OKUL ZİLİ ÇALDI, İLK DERSİMİZ "HAYAT BİLGİSİ"

06.09.2021

Sevgili öğrenciler, 6 Eylü...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

30 AĞUSTOS’TA ZAFER, DESTAN VE TARİH YAZMAK

30.08.2021

Bugün 30 Ağustos. Yurdumuzu istilacılardan kurtarışımızın 99. yılını kutluyoruz. Türk milleti olarak, destan yazdığımız Zafer Bayramı’mızın onurunu ve gururunu ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAFERLER AYI AĞUSTOSTA TÜRKÜN DESTANI

26.08.2021

Ağustos ayı, Türkün muhteşem zaferleriyle doludur. 26 Ağustos’ta Malazgirt Zaferi ile Sultan Alparslan Anadolu kapılarını Türk milletine ebediyen açarken 22 Ağustos’ta, Büyük Taarruzla Kurtuluş ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAKAN AFFINI İSTEDİ VE HABERSİZCE GİTTİ

15.08.2021

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimin ağır yükü altından kalkamadı ve affını isteyerek görevinden ayrıldı....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

YAYGIN ORMAN YANGINLARINDAKİ ÇARESİZLİĞİMİZ

07.08.2021

Bu yıl, dünyada belirginleşmeye başlayan küresel ısınmayla birlikte tabiatta dengelerin bozulmasını görmeye başladık. Buzların hızla erimesi, depremler, seller, yangınlar, deniz (çevre) kirliliğinin ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KİTABIMA İSMİNİ VERDİĞİM ŞİİRİM (Şiirin Akşam Vakti)

29.07.2021

Gençlik dönemi şiirlerimden meydana gelen, çok beğenilen, Bursa b...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMLIK İKRAMIM TEBESSÜMÜNÜZE VESİLE OLSUN

20.07.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

YÜREĞİNİZ AKLINIZIN YANINDA OLSUN (15 TEMMUZ’UN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ)

15.07.2021

15 Temmuz 2016 ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİM İŞİNİ BİLİYOR (BİLMİYOR) MUYUZ? (Eğitim Sistemine Sitem)

09.07.2021

Eğitimle ilgili basın haberlerinde “öğrencisini döven öğretmen” ile “öğretmenini döven öğrenci” haberlerini duyunca üzülürdük. Elbette, "etkinin" ve "tepkin...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİMDE BALIĞA UÇMAYI, KUŞA YÜZMEYİ ÖĞRETMEK

04.07.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İDEAL EĞİTİM SİSTEMLERİNE ÖRNEKLER (Merak Edenlere Finlandiya ve Japonya Eğitim Sistemleri)

30.06.2021

 2021 yılının LGS’i ve YKS’i yapıldı. Sınavın stresi, sıkıntısı, kaosu, heyecanı şimdilik bitti diyeceğim ama l...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İSTİKLAL, ANCAK BU KADAR GÜZEL ANLATILIRDI

22.06.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİME EL ATIN, PERİŞAN HALİNDEN KURTARIN (Sınavsız Eğitim Sistemi İstiyoruz)

15.06.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK, BU ÜLKENİN MİMARI VE MÜHENDİSİDİR (Anlamayanlara İthafımdır)

05.06.2021

Son günlerde Atatürk’e hakaret niyetiyle söylenen çirkin sözler milletimizi üzmektedir. Haksız ve hadsiz iftiralara sosyal medyada çok fazla tepki olsa da suçlamaları anlamakta sıkıntı yaşıyoruz. Hazmedemiyoruz çünkü, bu...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATTIR, SANAT HAYATTIR, GERİSİ TEFERRUATTIR

30.05.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK DEMEK, VATAN VE MİLLET DEMEKTİR (Atatürk, Türk Milletine Allah’ın Bir Lütfudur)

26.05.2021

Bir önceki yazı...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

1919’U ANLAMAK VE 19 MAYISI ANLATMAK (Niçin Bayram Yapıyoruz?)

19.05.2021

   Yıl 2021, Her yılın 19 Mayıs günü, gençlere&n...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMLIK VE TADIMLIK ÇEŞİTLEMELER (BAYRAM İKRAMI)

13.05.2021

  11 ayın sultanı Ramazan ayını gönül huzuru ile huşu içerisinde idrak ettik. Orucumuzu tuttuk, ibadetlerimizi yaptık. Allah kabul ve makbul etsin inşallah... ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ANNE; SEVGİNİN ADI, HAYATIN TADI DEMEKTİR

09.05.2021

Bütün kadınlar annedir, anneannedir, babaannedir. Evlatlarımızı dünyaya getiren eşimiz, kadınımız annedir. Torunu olan dedelerin, ninelerin kızları annedir. Evli kız kardeşlerimiz annedir. Dolayısıyla kadınlarımız, “anne” olarak hayatımızın nadide varlıklarıd...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

3 MAYIS, TÜRKÇÜLERİN KUTLU GÜNÜ

03.05.2021

Yıllardır, her yıl, asılsız “Soykırım” meselesinin tartışıldığı bu günlerde, amaç ve niyet bilinmekle birlikte, “susturmak” konusunda zayıf kaldığımızı kabul etmek zorundayız. Soykırım yapanlar, kendi suçlarını ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİMİ, ŞİİR SANATIYLA ANLATMAK

30.04.2021

"Şiir sanatı" ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

23 NİSAN, MİLLİ İRADE, MİLLİ MECLİS, MİLLİ BAYRAM VE ÇOCUKLARIMIZ

23.04.2021

23 Nisan, dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayramdır. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

HİKMET, RAHMET VE BEREKET AYI RAMAZAN

16.04.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR ÖMÜR BÖYLE GEÇTİ (Zamanın Elinden Tutmak)

09.04.2021

Yaklaşık 16 aydır koronavirüs belası bizleri evlerimize hapsetti. Mahkum misali, sosyal hayattan ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Alparslan Türkeş’in Başbuğluğu ve Liderliği Üzerine

04.04.2021

Başbuğ olmak, liderim demek, bir davayı büyük kitlelere kabul ettirmek, fikir ve felsefe ile milli ve manevi değerleri sahiplenen vatansever idealist gençler yetiştirmek için her türlü fedakarlığı yapmak, çile çekmek üstün vasıflı  şahsiyetlerin işidir. Bilgili ve becerikli olmak her ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

MART Ayı Bitiyor, DERT Ayları Bitmek Bilmiyor

30.03.2021

2019 Aralık ayında ortaya çıkan ve ülkemizde MART ayında görülmeye başladığı açıklanan KORONAVİRÜS salgını, yaklaşık 16 ay olmasına rağmen bitmek bilmiyor. Bütün ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

NEVRUZ BAYRAMINDA DESTAN RUHUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

21.03.2021

Kültür, bir milletin yaşama tarzıdır. Milletten millete farklı yaşama biçimi zamanla medeniyetle özdeşleşmektedir. Kültür, medeniyetten farklı olmakla birlikte kültür dediğimiz MİLLETİN BEKASI, medeniyet dediğimiz MİLLETİN ZEKASI ile mümkün olmaktadır. Dol...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÇANAKKALE, KURTULUŞUMUZUN ÖNSÖZÜ, VARLIĞIMIZIN SONSÖZÜDÜR (Çanakkale’yi Destan Yapan Olaylar)

18.03.2021

Milletler bekasını sıradan SÖZlerde değil, hayatındaki gerçek olayların ÖZünde yaşar. Tarih; olayların belgesidir, hakikatin ifadesidir. Yapılanlar, yapılacakların teminatı olmalıdır. Muhtaç olunan kudretin damarlardaki asil kanda olduğu bilinmelidir. Neden mi...?Ötüken’den yola ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İSTİKBALİMİZİN İFADESİ OLAN İSTİKLAL MARŞIMIZ 100 YAŞINDA

12.03.2021

Bir milletin bağımsızlığı bayrağı, meclisi ve milli marşıyla ifade edilir. Bağımsızlık için bu, üç temel milli esasın olması şarttır. Bunlardan birinin olmaması halinde o milletin varlığından söz etmek mümkün değildir. Bu değerlerden mahrum olan bir millet istila edi...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ANLAYANA HER GÜN 8 MART (Kadına Anlayış ve Yaklaşım Meselemiz)

08.03.2021

Kadın cinayetlerine, kadına şiddete hemen hemen her gün şahit olduğumuz bugünlerde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamamız ne kadar ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

TOPRAKLARI VATAN YAPAN ŞEHİTLER

06.03.2021

Askeri helikopterimizin düşmesi neticesinde 11 askerimiz şehit olmuş, 2 askerimiz de yaralanmıştır. Şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun. Mekanları cennet olsun. Milletimizin, ailesinin başı sağ ol...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ

28.02.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Unutmamak Ahlak, Vicdan ve Vefa Demektir (Şehit Fırat Çakıroğlu’na)

20.02.2021

Benim, Bir Yiğit Fırat’ım, Destan Delikanlım Vardı..Bugün 20 Şubat......


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Sevgili Dostlarıma Teselli Tebessümleri Hediyemdir

13.02.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİM SİSTEMİNE GÜNCEL GÖNDERMELER

06.02.2021

Koronavirüs salgını sebebiyle açılamayan okullar ve yapılamayan eğitime-öğretime rağmen karneler verilerek Şubat Tatili’ne girildi. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Kıssadan Hisselerle Eğitimi Anlamak ve Anlatmak

31.01.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DİN VE DUYGU İSTİSMARI ÜZERİNE...

26.01.2021

Yıllardır siyasi çekişmelerden ve -özellikle- inanç istismarından, din ve duygu sömürüsünden, ahlak bozukluğundan rahatsız olduk. Yaşadıklarımıza şaşırarak ve “ah, vah, keşke...!” diyerek iyi niyetimizden pişmanlıklar duyduk. Günümüzd...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAMANIN ELİNDEN TUTMAK

19.01.2021

   Korona sıkıntısı bizleri evlerimize hapsetti. Stresten uzaklaşmaya, normale dönmeye ihtiyacımız var. Sosyal hayatı özledik.   Bu gibi durumlarda kitap okumak, müzik dinlemek, şiir ve sanat etkinlikleri faydalı olacaktır.   Ben de en çok mağdur olan 65 yaş ve üstü ihtiyar delikanlılara ithafen bir şiirimi paylaşayım. Kim olduklarını anlatayım da moral olsun...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KİTAP ÖNEMLİ DİYORUZ DA NEDEN OKUMA ÖZÜRLÜYÜZ?

12.01.2021

    2020 yılını korona salgını sebebiyle hapsolduğumuz evimizde geçirdik. Bu durum, 2021 yılında da devam etmektedir. Teme...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAK SEVGİSİ (Arif Nihat Asya Anısına)

05.01.2021

1975 yılında Yozgat Lisesi’nden...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

2020: Sende Olanlar Al ve Arkana Bakmadan Git

31.12.2020

2020 yılını 31 Aralık günü itibariyle bitiriyoruz. 2020’nin 365 gününü çok sıkıntılı yaşadık. Bizler, eskiyi uğurlarken yeninin ümidiyle “bir yılı daha bitirdik, yıprattık, eskittik ve gönderdik” diyerek "hadi git güle güle" demek isterdik ama maalesef olmadı. Çü...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

HUZURU ŞİİRİN MISRALARINDA ARAMAK

25.12.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Hak ve Hukuk, Sözün Bittiği Yerdir

20.12.2020

TBMM’de bütçe görüşmeleri tamamlandı. Asgari ücretin tespiti, kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaş artışları gibi konular gündeme geleceği için sendikaların söz hakkı aklıma geldi. Sendikacılıktan ve kurucularından olduğum sendikamı ziyaretimden söz ederek bu konuyu sizlerle paylaşmamın uygun olacağını düşündüm....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SİSTEME SİTEM (Bağlandı Yollarım Kaldım Çaresiz)

14.12.2020

Eğitimde koronavirüs salgını bahanemiz olmamalıdır. Çünkü, bu sıkıntıdan dünyanın bütün milletleri etkilenmektedir ve bu durum herkes için geçerlidir. Gelişmiş ülkeler de bu pandemi sorununu yaşıyorlar ancak, çözüm üretmeyi ihmal etmiyorlar.&nbs...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İYİ ÖRNEKLER VARKEN YANLIŞTA ISRAR NİYE...?

07.12.2020

Sevgili okurlarım, sizlere, bir önceki köşe yazımda, dünyada örnek gösterilen Finlandiya ve Japonya...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ALTINI ÇİZDİKLERİMİZ OLSUN, ÜSTÜNÜ ÇİZMEYELİM

30.11.2020

Millet ve memleket olarak her türlü sıkıntıdan kurtulmamız için reçetemizde öncelikle ve özellikle 3 ilacın olması gerektiğini (şart olduğunu) belirtmek istiyorum. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

24 KASIM’LARDA HEP “HOŞ” ANCAK “BOŞ” OLAN SÖZLER

24.11.2020

Perişan haldeki eğitimimiz, koronavirüs salgını sebebiyle ağır hasarlı hale geldi....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

1980 ÖNCESİNNİN EFSANE DELİKANLILARI

20.11.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DERDİMİZ EĞİTİM DEDİNİZ DE AKLIMA GELDİ (İlgililere Eğitim Tavsiyeleri)

17.11.2020

   Korona salgını sebebiyle ortalık toz duman. Evlerimize kapandık; canımızın, sağlığımızın derdine düştük. Pek çok şeyi olduğu gibi eğitimi de ihmal ettik ve özledik. Çocuklarımız, unutmasınlar (soğumasınlar, uzak kalmasınlar) diye UZAKT...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

10 KASIM: YAĞMUR YAĞMADAN ISLANDIĞIMIZ GÜN

10.11.2020

Bugün 10 Kasım. Bazı günler ve olaylar vardır ki milletlerin (insanların) hafızalarında derin izler bırakırlar. Bu günleri ve olayları unutmak mümkün değildir. İşte, Türk milleti için 10 Kasım, yağmur yağmadan ıslanılan çok farkı bir gündür. Çünkü, Türk milleti, büyük Ata’sını, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

CUMHURİYETİ, ATATÜRK’LE BİRLİKTE BİLMEK GEREK

29.10.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK’Ü ANILARLA ANLATMAK VE ANLAMAK

25.10.2020

Türk’ün atası, büyük Türk Atatürk’ü anlatmak için o kadar çok sebep var ki, her bir yönünün anlatmakla bitmeyecek kadar geniş ve zengin olduğunu bilinmektedir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEN DE KİM OLUYORSUN, DÜNYAMA DOKUNUYORSUN?

21.10.2020

YÜREĞİMİZ, AKLIMIZIN YANINDA OLSUN veya AKLIMIZ YÜREĞİMİZİN YANINDA OLSUN Neden mi? Yıllardır inancımız istismar edildi, d...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR HİKAYEM (Bir Yudum Sevgi Yağmuru)

13.10.2020

Bu hikâyem, Milli Eğitim Bakanlığı’nın "Eğitim Dergisi" Öğretmenler Günü Özel Sayısı’nda "Ayın Hikâyesi" olarak yayınlanmıştır. (ADINI "SEVGİ" KOYDUM...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEN KİM MİYİM? BEN BİR ÖĞRETMENİM

05.10.2020

   Eğitimde sıkıntılı günler yaşıyoruz. Yüz yüze eğitimin yerini, teknoloji (uzaktan, EBA, TRT...vs) ile eğitim kesinlikle tutmaz. UZAKTAN eğitim, sadece öğrencilerin eğitimden UZAK kalmamalarını sağlar. Altyapı gerektirir ve “eğitim...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SOY SESİMİZ, HAYAT NEFESİMİZ OLAN TÜRKÇEMİZ

28.09.2020

  26 Eylülde TÜRK DİL BAYRAM...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZİL ÇALDI, "HAYAT BİLGİSİ" DERSİ BAŞLADI

21.09.2020

  Okullarımız, koronavirüs salgını sebebiyle kısmen de olsa pazartesi günü itibariyle açılıyor.    ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Okullar Açılırken...(Adımız Olan Andımızı Haykırmak İstiyoruz)

18.09.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SONBAHAR SARISININ 12 EYLÜL SANCISI (Darağacında 9 Yiğit)

12.09.2020

Herhangi bir şeyi bulunduğu zamana, duruma, ortama, şartlara ve imkanlara göre değerlendirmek gerekir.1980 öncesi sağcı-solcu değil, milliy...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DURUMU BİR DE FIKRALARLA VE KISSADAN HİSSELERLE ANLATAYIM

08.09.2020

Türkler, millet olma bilincini yaşayan ilk milletlerden birisidir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EYLÜLDE GEL; ZİL SESİNİ ÖZLEDİM (Sonbahar Sarısının Eylül Sancısı)

04.09.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VİCDANLARA SESLENİYORUM: DESTAN YAZMAK KOLAY MI?

30.08.2020

    Kıskananlar Var Diye Destan da Yazmayalım mı?...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAFERLER AYI AĞUSTOSTA TÜRKÜN DESTANI

25.08.2020

Ağustos ayı, Türkün muhteşem zaferleriyle doludur. 26 Ağustos’ta Malazgirt Zaferi ile Sultan Alparslan Anadolu kapıl...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÖĞRENMEYİ ÖĞRETEN ÖĞRETMENLERİMİZE ÖĞÜTLER

21.08.2020

Eğitim, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİMİ SORGULAMAMIZ VE GERÇEKLERİ VURGULAMAMIZ GEREKİR

13.08.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATI: ELLERİN ELLERİMİ TUTTUĞU ZAMAN

06.08.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMLIK OLSUN (Anormal Durumlarda Normalleşme İhtiyacımız)

30.07.2020

Koronavirüs salgını, siyasi liderlerin ortamı germeleri, ekonomik sıkıntılar, terör, savaş,...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

LGS’NİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YERLEŞMEDE TERCİH TELAŞI

23.07.2020

20 Haziranda yapılan LGS’nin son...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

15 TEMMUZ DARBESİNİN FAİLİ MALUMLARI

15.07.2020

Darbeler, siyası ve şahıs yönüyle değerl...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEVGİYİ, ŞİİRİN MISRALARINDA ARAMAK

09.07.2020

Şiiri tarif etmek zordur. Kişiye göre değişir. Duyguya ve düşünceye göre farklı anlamlar kazanır. Bugünkü yazıma, bana göre bir şiir tarifimle başlamış, akabinde ARAYIŞ ve ARANIŞ şiirlerimi sizlerle paylaşmış olayım.. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİMDE VİZYON VE REVİZYON MESELEMİZ

01.07.2020

2023 Eğitim Vizyonunu hatırladınız mı? 2023 Eğitim Vizyonunun açıklanacağını duyunca beklentilerim çok fazla olduğu için oldukça heyecanlanmıştım. Bu sene koronavirüs salgını sıkıntı yarattı ama, o günden bu güne hiçb...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİZİM KUŞAK, İHTİYAR DELİKANLILAR

28.06.2020

65 yaş ve üstü ile ilgili köşe yazımda, "yüreğini akl...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

LGS BİTTİ, SINAVSIZ EĞİTİM SİSTEMİNİ GELSİN

22.06.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEN BİR ÖĞRETMENİM (Şehit Aybüke Öğretmen Anısına)

16.06.2020

Ben Bir Öğretmenim, biz öğretmeniz, hepimiz Aybükeyiz...SİZ; hiç, "size mektup yazdım, şiir yazdım..." denilmesindeki, sevginin anlatıldığı bir söz ile bir kitap yazılabileceğini biliyor musunuz?SİZ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEKİZ YILDIR SENİ BEKLER MİHRİBAN

09.06.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

65 YAŞ ÜSTÜ İHTİYAR DELİKANLILARA SESLENİYORUM

03.06.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMI TEBESSÜMLE UĞURLAYALIM (Moral İhtiyacımız)

26.05.2020

Bugün bayramın son günü. İbadetlerimizi yaptık, Allah kabul ve makbul etsin. Uğurladığımız 2020 Ramazan ayını ve bayramını gelecek yıllarda tatlı bir anı olarak anlatacağız. "Evde, telefonla, teknolojiyle, şöyle, böyle...vs bir bayram y...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

NEREDE (BURADA) O ESKİ BAYRAMLAR

24.05.2020

   Dini ve milli bayramlarımız hayatımızın müstesna günleridir. Bayramlar, birliğin ve dirliğin, ilginin ve sevginin özel ve güzel tarifidir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

GENÇLER, "NİÇİN BAYRAM YAPIYORUZ...?"

19.05.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ALLAH’IN RAHMETİ VE HİKMETİ

17.05.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

"ANNE" ADI HAYATIN TADI DEMEKTİR

10.05.2020

Öncelikle her günün "ANNELER GÜNÜ" olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.Bugün "ANNELER GÜNÜ" ise, içimden geldiği gibi ANNEM, ANNELERİMİZ diyeceğim...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

3 MAYIS, ÖTÜKEN’DEN TURAN’A GİDEN YOL

03.05.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

RAMAZAN AYININ HİKMETİ VE BEREKETİ

30.04.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

MİLLİ İRADE, MİLLİ MECLİS VE MİLLİ BAYRAM

23.04.2020

 Bugünkü yazıma kısa bir tarihi kronolojiyle başlamak istiyorum.  19 Mayıs 1919, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

"GİT" VE "GİTME" DEMEK

16.04.2020

Şiir, hayatın ve hayallerin sanatıdır.Şiir, duyguların ve düşüncelerin tablolaşan ifadesidir.Şiir, ses ve söz şaheseridir.Şiir, şiir, şiir......


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİLİNMEDİ (SORGULAMAYANLARA SİTEM)

10.04.2020

Bu şiirim, yıllardır milleti , memleketi, milli ve manevi değerleri uğruna canlarını dahi feda etmekten çekinmeyen 1980 öncesinin idealist gençliğini bilmeyenlere ithaf...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ALPARSLAN TÜRKEŞ’İ ANLAMAK VE ÜLKÜCÜLÜK

04.04.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DESTANLARIMIZLA KÖKÜ MAZİDE OLAN ATİYİZ

27.03.2020

Bugünkü yazıma, bir önceki yazımın devamı niteliğinde olması düşüncesiyle destanlarımızdan söz etmek istiyorum.Dolayısıyla, "destan ruhu"na duyulan ihtiyaç sebebiyle ve "milli duyguları" ifade etmesi amacıyla, Arif Ni...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

21 MART NEVRUZ BAYRAMI VE ERGENEKON DESTANI

21.03.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÇANAKKALE’Yİ DESTAN YAPAN OLAYLAR

18.03.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAK, CAN VE KAN DEMEKTİR

15.03.2020

Bayrak, bir milletin bağımsızlığının ifadesidir. Bayrak, milli birlik ve beraberliğin anlamıdır.Bayrak, vatanın varlığı için CAN, milletin yaşaması için KAN demektir.Bayrak, namustur, şereftir, onurdur, gururdur...Bayrak, istiklal ve istikbal demektir.Bayrak, bayrak ve bayrak demek...Arif Nihat Asya...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KADININ ADI, HAYATIN TADI DEMEKTİR

08.03.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VURGULAMA VE SORGULAMA İHTİYACIMIZ (Aklıma Takılanlar)

04.03.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VEFA ADINA ŞEHİT KÜRŞAT FIRAT’A AĞIT

20.02.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DEDE KORKUT’TAN OZAN ARİF’E...

13.02.2020

Destanlar yazan, sanat ruhlu bir milletin mensupları olarak bu güne kadar sesimizi hep sazımızla söyledik. Ozanlarımız, haykırışlarıyla uyandırmak istediler. Sizlere, ölümünün 1. yıldönümünde bir büyük Türk ozanı Arif ŞİRİN’i, vefa ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZOR GÜNLERİMİZDE MİLLİ BİRLİK İÇİN "DAVET"

06.02.2020

 "Yeni Yıl" ile ilgili köşe yazımda 2020 yılının hayırlı, uğurlu olması; sağlık, huzur, mutluluk getirmesi, bütün kötülükler...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİMDE VELİLERİN GÖREVLERİ VE SORUMLULUKLARI

25.01.2020

Sosyal medyada, karne durumunu dert eden ve sınav korkusu (stresi) yaşayan öğrencilerimizle ilgili haberlere üzüldük....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KARNELERLE BİRLİKTE AYNAYA DA BAKALIM

19.01.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

"GEL, GELME, GİT, GİTME" DEMEK KOLAY MI?

11.01.2020

   ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ şiir kitabımdan çok beğenilen hece ölçülü, kafiye düzeni olan GEL, GELME, GİT, GİTME şiirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunları söylemenin kolay veya zor olup olmadığını sizlerin takdirine ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATININ GÜZELLİĞİ VE ÖZELLİĞİ

07.01.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

HER YENİ (YIL) TAZE BİR BAŞLANGIÇTIR

31.12.2019

2019 yılını 365 gün yaşadık, yıprattık, eskittik ve "senden bu kadar" diyerek gönderdik. Yeni bir yıla (2020) beklentilerimizle taze bir başlangıç yaptık.Yeni yılın (yılbaşının) kutlanmasıyla ilgili farklı ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEVİMLİ VE SAMİMİ DOST: KİTAP -2 (Kitap Okuyalım ve Okutalım)

25.12.2019

   Öğrencilerime, "Kitap okumanızı istemem klasik bir söz olacak ama sosyalleşmek, hayallerinizi zenginleştirmek, hedefe ulaşmak için duygularınızı ve düşüncelerinizi harekete geçirmek, anlama ve anlatma becerinizi geliştirmek... vs. gibi pek çok fayd...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KİTABIN ÖNEMİ, SEVİMLİLİĞİ VE SAMİMİYETİ -1 (İstatistikler)

21.12.2019

   Kitap konusunda bir hayli yazı yazdım. Bugün de kitap konusuna değinmek istiyorum. "KİTAP" ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ - 2 (Akrostiş Şiir Sanatı)

15.12.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR YUDUM SEVGİ YAĞMURU (Adını "Sevgi" Koydum)

07.12.2019

Bu hikâyem, Milli Eğitim Bakanlığı’nın "Eğitim Dergisi" Öğretmenler Günü Özel Sayısı’nda ayın hikâyesi olarak yayınlanmıştır. (ADINI "SEVGİ" KOYDUM adlı hikaye kitabımdan aldığım bir hikayemdir)...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SİZ HİÇ ZAMANIN ELİNDEN TUTTUNUZ MU? (Öğretmenlerimize, sevgilerimizle...)

29.11.2019

   24 KASIM, Öğretmenler Günü sebebiyle öğretmenlerimizi o gün hatırlamış olduk. Ben de, sadece 24 Kasımın değil, her günün "Öğretmenler Günü" olması gerektiğini vurgulamıştım.Bu vesileyle, sizlerle, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEN BİR ÖĞRETMENİM (Hayat Mimarlarımıza Selam Olsun)

24.11.2019

   "24 Kasım, Öğretmenler Günü" ile ilgili, öğretmenlerimize övgü, saygı, sevgi dolu sözlerle duygular ve düşünceler.ifade edilmektedir. Öğretmenin ve öğretmenliğin önemini ve anlamını, her vesileyle ifade etmek gerekir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK’Ü ANILARIYLA ANLAMAK VE ANLATMAK

20.11.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK’Ü ARAMAK, ANLAMAK VE ANLATMAK

15.11.2019

    ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BÜYÜK TÜRK ATATÜRK’Ü ANLAMAK VE ANLATMAK

10.11.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ -1 (Şiir Sanatı Üzerine)

05.11.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

HÜRRİYET VE CUMHURİYET MUCİZEMİZ (Niçin Bayram Yapıyoruz?)

29.10.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Barış Pınarı’nın Zemzem Suyu

25.10.2019

"Türkün Türk’ten başka dostu yoktur, düşmanı çoktur" deriz ya, bu söze ilaveten, "biz dostumuzu da düşmanımızı da biliriz" dememiz gerekir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

MİLLET VE MEMLEKET ŞİİRLERİ (Barış Pınarı’na İthaf Olunur)

18.10.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BARIŞ PINARINDAN AKAN BEKA VE ZEKA MESELEMİZ

14.10.2019

   "Barış Pınarı Harekatı" ile milletimiz BEKA meselesine sahip çıkmış bulunmaktadır. Sınır ötesi harekatta ZEKA meselesinin önemli olacağını ihmal etmemek gerekir....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İPEKYOLU ŞİİR ŞÖLENİNİN ARDINDAN (Güller ve Bülbüller)

07.10.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VELİLERİN EĞİTİME KATILIMI VE KATKISI (VELİLERİMİZE SESLENİYORUM)

25.09.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

HAYAT MİMARLARIMIZ (Öğretmen, ilgi ve sevgi demektir)

19.09.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SARI SONBAHARIN KARA 12 EYLÜLÜ

12.09.2019

EYLÜL...RESMİ OLARAK YAZIN SONA ERDİĞİNİ BELİRTEN AY...,YAŞLILARA HAYATIN BİTMEKTE OLDUĞUNU FISILDAYAN AY...YAPRAKLARIN SARARDIĞINI...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÖĞRENCİLERİMİZE TAVSİYELER (OKULA NİÇİN GELİYORSUNUZ?)

09.09.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

TÜRKÜN ATASI, BÜYÜK TÜRK, ATATÜRK KİMDİR?

04.09.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

30 AĞUSTOS ADIMIZ VE SOYADIMIZDIR (Niçin Bayram Yapıyoruz?)

30.08.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİZ TÜRKÜZ, KÖKÜ MAZİDE OLAN ATİYİZ

26.08.2019

Türk milletinin, tarihin ağustos aylarında, Anadolu topraklarını "vatan" yapmalarının destanı anlatılır.1071 Malazgirt Zaferi ile Anadolu kapılarının Türkler’e açılmasıyla başlayan Türk hakimiyeti...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KÜLTÜR VE MEDENİYET MESELEMİZ

22.08.2019

Kültür ve medeniyet kavramları nedense çok karıştırılır. Aynı veya yakın anlamlıymış gibi düşünülür. Oysa, farklı kavramlardır. Nasıl mı?İnsanın sağlıklı yaşaması, ona hayat veren organlarının varlığı ve canlılığı ile yak...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAMANIN ELİNDEN TUTARAK MAZİYE SESLENMEK

15.08.2019

Sevgili  okurlarım,   Bir mübarek dini bayramımızın daha uhrevi havasını yaşadık. Huşu içerisinde ibadet etmenin huzurunu ve mutluluğunu idrak ettik. Kurban bayramının rahmetinden, hikmetinden, bereketinden nasiplendik. Hatırlama, yardımlaşma, paylaşma ile hayrın ve sevabın ulvi duyguları içerisinde Allah’...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMLARIN GÜZEL VE ÖZEL ANLAMI

12.08.2019

Dini ve milli bayramlarımız hayatımızın müstesna günleridir. Bayramlar, birliğin ve dirliğin, ilginin ve sevginin özel ve ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DOSTLUK ÜZERİNE: BU YOL NEREYE GİDER, DOSTLUKTAN ÖTESİ VAR MI?

02.08.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATI ÜZERİNE - 2 (GEL ve GELME Diyorum)

17.07.2019

 Sevgili okurlarım,    Bir önceki köşe yazımda, ŞİİRİN AKŞAM...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATI ÜZERİNE: 1 (ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ - Bir Başka Sevda-)

06.07.2019

ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ şiir kitabımdan sizlerle GİT ve GİTME şiirlerimi paylaşmak istiyorum Diğer şiirlerimi beğenilerinize sunmak üzere bu köşemde zaman zaman paylaşacağım. Bugün şiir tarifimle başlamış olayımŞiir, duygu ve ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

MİLLİ EĞİTİMDE SESİMİ DUYAN YOK MU?

02.07.2019

Yaklaşık 30 yılı müdürlük olmak üzere 40 yıllık eğitimciyim. 3 yıldır da köşe yazılarımda eğitim konusunu ele alıyorum. Bugüne ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEÇİMLER BİTTİ, GEÇİM KONUSUNA BAKALIM

25.06.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

NE OLACAK BU MİLLİ EĞİTİMİN HALİ? KARNESİ ZAYIF...

16.06.2019

Bir eğitim-öğretim sürecini daha tamamlamış bulunuyoruz. Köşe yazılarımda, ağırlıklı olarak ihtisas ve ilgi alanım olan eğitim konusunu ele aldığımı biliyorsunuz. Takip eden okurları...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMINIZ KUTLU VE MUTLU OLSUN

04.06.2019

...


Devamını Gör