İpek Yolu Haber Ajansı

Güç senin için de ROCKY


Kendine güvenmek sabaha uyanmak gibidir. Uyanmadığın an günün nasıl başlayabilir ki? 

✓Şunları kendine sormayı denedin mi?

}Şu ana kadar kaç tane hayalini gerçeğe çevirebildin? 
 
}Kaç defa bir işe başlayıp yarıda veya yolun başında bıraktın?

}Şu an neye sahip olsaydın hayallerini gerçekeştirebilirdin?
 
} Hayatındaki her şeyi kaybetseydin yeniden başlama cesareti gösterebilir miydin? 
 
}Ve en önemlisi insanların seni takdir etmesi için mi başarmak isiyorsun yoksa kendini kendine ispatlamak için mi?

 Bu soruların cevaplarını hiç düşündün mü bilmiyorum ama eminim ki hala gerçekleştiremediğin bir sürü hayalin, yarıda bıraktığın bir sürü hedefin var.

Şahsen benim çok oldu. Eskiden başladığım işlere bir hevesle başlar aradan birkaç gün geçince yarıda bırakır, başka bir şeye odaklanırdım. Veya birçok hayal kurardım ancak o hayallerin bir gün gerçek olacağına ihtimal vermezdim, hayallerimi hayaller aleminde bırakıp gerçek dünyaya dönerdim. 

Kişiliğim gereği kendimi zorlamayı ve bir şeylerin üstüne gitmeyi seviyorum ama o zamanlar bir şeyler eksik olduğu için üzerine gittiğim şeyin bir süre sonra benim üzerime geldiğini hissettiğimde uzaklaşıyordum. Ancak hayatımdaki rol modeller başta olmak üzere, başarılı insanların hayatlarını derinlemesine inceleyemeye başlayınca kendim için bir şeyleri değiştirme zamanının geldiğini anladım. Ve bu farkındalıkla birlikte bir zamanlar bende eksik olan şeyin kendime ve özüme olan güveninin eksik olduğunu farkettim.

Kendine güvenmek aslında bir yarışa başlarken başlangıç çizgisinin kendisidir diyebiliriz. Nerede durmanız gerektiği, nerede başlamanız gerektiği konusunda size “olmanız” gereken yeri gösterir. 

İnsan kendine güvenmediği zaman maalesef çoğu şeye başlama cüreti bile gösteremiyor. Kurduğu hayalin gerçekleşmesi durumunda elde edeceği başarıyı, mutluluğu kendine yakıştıramıyor bile. Her zaman bir başkasının desteğini arkasında hissetmeyi istiyor veya yalnız yola çıkmaktan korktuğu için asla o yola çıkamıyor. Kendine güvenmeyen insan güveni başkasında aramaya başlıyor, ancak en büyük hatalar ve acılar başkalarına güvenildiğinde yaşanıyor.

 Hayal kırıklıklarının çoğu kendimize güvendiğimiz için değil, başkasına güvendiğimiz için yaşanıyor. Yani kendine, özüne güven yoksa yolda yürümek de o yoldaki zorluklarla baş etmek de güçleşmeye başlıyor.

DAHA ÖZGÜVENLİ OLMAK İÇİN NELER YAPMAMIZ GEREKMEKTEDİR...


Kendine güvenmek için yapılması gerekenleri yazarken kesinlikle uzman olmadığımı ifade etmem gerekir. Sadece kendi hayatımdan, tecrübelerimden, okuduklarımdan ve gördüklerimden yola çıkarak bir derleme yapmak istedim. Bu derlemeye ekleme yapmak isterseniz yorum kısmına ekleyebilirsiniz, birlikte daha dolu bir rehber hazırlayabiliriz.

✓ 1. Zihininizi Eğitin Bence her şeyden önce kendinize neden yapamayacağınızı değil; yaparsanız hayatınızda nelerin değişeceğini ve kendinizi nasıl hissedeceğinizi anlatmaya çalışın. Zihninizi olumsuz bakış açısıyla besleyip, olumlu bir çıktı oluşturmasını beklemeyin.

✓ 2. Takdiri Değil, Sonucu Sahiplenin Her neye niyet edip adım atarsanız atın, sonunda takdirin getireceği hazzı değil; sonucun yaratacağı değeri ve manayı sahiplenin. Kimse bilmese bile, kimse sizin başarınızı konuşmayacak olsa bile doğru olanı yapmanın hazzını kendinize hediye edin. Başkası için değil, kendiniz için yapın. Bir gün kimsenin bilmediği ama herkesin konuştuğu birisi olmanın gururunu hayal edin.

✓ 3. İmkansızlıklara Değil, Mümkün Kılmaya Odaklanın Bir şeye imkansız gözüyle bakarsanız, sadece olduğunuz yerde kalırsınız. Ancak imkansızı mümkün kılmak için harekete geçerseniz belki o noktaya varamayacaksınız ama emin olun, olduğunuz yerden çok ileride olacaksınız. Emek verdiğiniz hiçbir şey, size bir şey kaybettirmez. Bir gün muhakkak karşılığını alacaksınız.

✓ 4. Bir Başkası Yapabiliyorsa Siz de Yapabilirsiniz Bir başkası yaptı diye hayallerinizden vazgeçmek yerine farklı bir şekilde yapmayı deneyin. Bir başkasının yapabilmiş olması, kendinize olan güveninizi perçinlenmesine izin verin çünkü o insandan bir farkınız olmadığını anlayacaksınız. Yeter ki gerekeni yapmak için bir an önce hareket geçin.

✓ 5. Başarısızlıktan Kormayın, Denemeye Devam Edin Başarı çoğu zaman vazgeçtiğiniz anın biraz ötesinde sizi bekliyor ancak o son adımı atmadığınız için onca yolu hayal kırıklıklarıyla tekrar geri dönüyorsunuz. Başarısızlık kadar öğretici bir şey yok sanırım, ne kadar çok başarısız olursanız başarmaya o kadar yaklaşırsınız. Kendinize güveni başarmanın ardında değil, başarısız olduğunuz andaki tutumunuzda arayın. Unutmayın, kahramanlar her şey yolundayken değil, her şey bitti denildiği anda ortaya çıkar. Çünkü devam edebilme cesaretine ancak kendine güvenenler gösterebilir.

✓ 6. Kendinize Güvenin, Aksi Halde Kimse Size Güvenmeyecek Karşınızda kendine güvenmeyen biri olduğunu düşünün. O kişiyle zorlu bir yolculuğa çıkar mıydınız, evlenir miydiniz veya işe alır mıydınız? Muhtemelen, hayır. Siz kendinize güvenmediğiniz sürece başkasının size güvenmesini beklemeyin. Kendinize güvenmeye başladığınız zaman zaten bir başkasınının hayatınıza olan etkisini azaltmış olacaksınız.

✓ 7. En Kötü Ne Olabilir Ki? Hayatta verdiğiniz her kararın bir fırsat maliyeti vardır dolaysıyla veremediğiniz her kararın, atamadığınız her kararın da bir maliyeti vardır. Örneğin, Steve Jobs’ın sırf kendine güvenmediği için Apple gibi bir şirketi kurmasaydı kaçırmış olacağı fırsatın maliyetini düşünün veya Atatürk kendine güven duymasaydı ve Milli Mücadele’yi başlatmasaydı yaşayacağınız kaderi bir düşünün. En kötü ne olabilir ki ? Bugün sırf kendinize güven duymadığınız için atamadığınız adımların gelecekteki pişmanlıklarınız olmasına izin vermeyin.

✓ 8. Başkasına Değil, Kendinize İhtiyacınız Var Başarının büyüklüğünü, kendinize olan inancınızın büyüklüğü belirler. Harekete geçmek için başkasına değil, kendinize güvenmeye ihtiyacınız var. Bir başkası her an hayatınızdan çekip gidebilir, sizi yalnız bırakıp terk edebilir ve günün sonunda kalan tek gerçek yine siz olabilirsiniz. Siz yola yalnız çıkmayı göze alırsınız inanın bana, bir gün arkanıza baktığınızda size güvenen büyük bir kalabalık göreceksiniz.

Kendinize güvenip güvenmemek sizin seçiminiz ancak her seçimin de bir sorumluluğu olduğunu unutmayın. Hayatınızı anlamlı kılmak için kendinize güvenip yola çıkın derim.

Bir ağaç dikmek için en iyi zaman 20 yıl önceydi, sonraki en iyi zaman ise bugün. 20 yıl sonraki size, bugünden cevap vermeye başlamınız dileğiyle.

Sevgi ile kalın Fırat ZURLU...

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

Güç senin için de ROCKY

24.08.2021

Kendine güvenmek sabaha uyanmak gibidir. Uyanmadığın an günün nasıl başlayabilir ki? ✓Şunl...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

PARETO KURALI İLE ZAMAN YÖNETİMİ

16.08.2021

Pareto kuralı çok duyduğumuz bir kavram değil ancak son zamanlarda çok kullandığım bir tabir haline geldi. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım Pazar günü yapmak istediği işlerin ancak %20’sini tamamlayabildiğini söylediğinde ona eğer pareto kuralı gereği uygun davrandıysan sorun yok diye cevap verdim. Verilen iron...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

Doğru zaman, doğru insan ve en gerekli şey?

21.07.2021

...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

ÜSLUBUNUZ KAREKTER KİMLİĞİNİZİ BELİRLER

08.07.2021

Ayrı zeka türlerine sahip olmamız ayrı davranışları, beraberinde farklı bir tarz veya üslup farkını da ortaya çıkarıyor. Bir konu üzerinde tartışırken ya da fikir alışverişi yaparken ne söylediğimizden çok nasıl söylediğimiz önemlidir. David Merrill ise üslubu 4 farklı gruba ayırıyor. Acaba siz hangi gruptansınız?SİZİN ÜSLUBUNUZ HANGİSİ?Hepi...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

KENDİNİ KANDIRMA SANATI

21.06.2021

Kendini kandırma üzerine insanoğlu ustalaşmıştır. Şimdi size “kendi kendinize” kurduğunuz birçok cümleyi hatırlatacağım. Dürüst olalım. Kaçını kurmuşsunuzdur? Kaçının sonucu gerçekten hüsrandır? Motivasyon üzerine bu kadar yazmışken bir de bu açıdan bakalım mı?...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

ODAĞINI NEYE VERİRSEN ONU GÜÇLENDİRİRSİN

17.06.2021

İnsan bir enerji varlığı, dikkatini daha çok neye verirse o şeyi büyütme kapasitesine sahip. Varlık ve yokluk bilinci arasındaki en temel farklardan birisi de bu. Eğer elimde olanlara içten bir şekilde şükredersem, daha fazlasını istiyorsam buna ulaşmamı kolaylaştırırım. Eğer elimde olanı...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

ERTELEME ALIŞKANLIĞINI YOK ETMENİN YOLU; 5 SANİYE KURALI

06.06.2021

*ERTELEME ALIŞKANLIĞINI YOK ETMENİN YOLU; 5 SANİYE KURALI*Yazar, girişimci ve ödüllü televizyon...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

EN KÖTÜ KARAR KARARSIZLIKTIR

03.06.2021

Hayatınızın bir noktasında yaşadığınız öyle bir dönüm noktası oluyor ki karşınıza çıkmış her kişinin bir şekilde bir sebepten var olduğunu ve yolunuzun kesiştiğini anlıyorsunuz. Belki bir şeyleri öğrenmeniz, tecrübe etmeniz gerekiyordur ve o sebeple sınandığınızı hissediyorsunuz. Öyle çakıllı yollardan geçip öyl...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

SEN YOKSAN YALNIZ UÇARIM BEN

23.05.2021

En güzel yaşlarımızdı belki de.. Değerini bilmeden sadece yaşadık. Kimimiz güzel, kimimiz binbir zorluklarla geçirdi çocukluğunu....


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

ÇOK MEŞGUL ODUNCU

22.05.2021

Başarılı veya başarısız, herkesin bir hikayesi vardır. Ancak basarili insanların hikayeleri ve onların başarı kazanmalarını sağlayan özellikleri çoğu insanın merak ettiği şeylerdir. Hem başarı hikayeleri, hem de başarısızlık hikayeleri ders alınması gereken önemli hususlara dikkatimizi çekiyorlar....


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

Kitap Okumanın Kanıtlanmış 15 Faydası

16.05.2021

Günlük yaşamın stresli karmaşasından biraz kurtulmak için her birey kendine en uygun hobiyi belirler. Bu hobiler içinde sizlere en verimli ve en çok faydası dokunacak olanın kitap okumak olduğunu söylesek! İnsan doğduğu zaman sıfır bilgi ile dünyay...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

BAŞLAMAK İLE DEĞİL ODAKLANMAK İLE İŞİN YARISINI BİTİRMİŞ OLURSUN

10.05.2021

Las Vegas’ta 146 metre yükseklikte, 109 metre uzunluğundaki ipte yürüyerek bir dünya rekoru kıran ip cambazı Andy Lewis rekorunu,  yüksek konsantrasyonuna ve bunu hiç kaybetmemesine borçlu olduğunu söyler....


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

KONFOR ALANINDA Kİ KLİMA ÇARPAR

18.04.2021

"Yapmam gereken her şeyi sürekli erteliyorum.""Vermem gereken kararlar gözümü korkutuyor."...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

HIZLI OKUMA TEKNİĞİ İLE OKUMAYA HAZIR MISIN!!!

30.03.2021

 Kişisel gelişim için okuruz. Akademik kariyer için okuruz. Genel kültürümüzü artırmak için okuruz. Kariyerde yükselmek amacıyla okuruz. Ders çalıştığımız için okuruz. İş yerimizde e-mailleri okuruz......


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

FARKINDA OL! SERVETİNİ FARK ET!

16.03.2021

Özfarkındalık arttırmak çok kolay! Özfarkındalık gibi kavramlar kulağa karmaşık gelebilir.İnsan...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

SORUYORUM KENDİME PEKİ BEN NE YAPIYORUM

04.03.2021

Ben bu zamanın içindeyim.Yalnızca şimdiki ân’a sahibim.Ne geçmiş ne gelecek benim kontrolümde değil.Az evvel kaynattığım ihlamur kokusu odamı sardı. Kışın en güzel yanı da bu değil mi..? Eski insanların hayatlarını tetkik etmeye çalıştığım bu günlerde kafam hayli karıştı.Birşeylerin y...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

ACI YOK ROCKY " 8 YOL VAR""

19.02.2021

Son zamanlarda okuduğum bir kitaptan etkilendiğim bir öğreti kısmından bahsetmek istiyorum bugün....


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

DEĞER NEDİR SENİN İÇİN?

15.02.2021

      √Hangi davranışlar seni değerli hissettiriyor?...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

İÇİNDE Kİ GARFİELD’I UYANDIRMANIN "10 YOLU"

28.12.2020

“İçimden çalışmak gelmiyor” düşüncesiyle uyandığınız pek çok gün olmuştur. Çünkü her sabah çalışma aşkı ile uyanmak mümkün olmayabiliyor. İnsanın içinden bazı sabahlar bırakın çalışmayı yataktan kalkmak bile gelmeyebiliyor. Hele home-office çalışma düzeni bu gibi düzende çalışıyorsanız, bir de hayatınızın, işini...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

KENDİNİZE GÜVEN -SİZ MİSİNİZ?

22.12.2020

Kendine güvenmek sabaha uyanmak gibidir. Uyanmadığın an günün nasıl başlayabilir ki? Şunları kendine sormayı denedin mi?...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

ÇEKİM YASASI SENİ ÖZGÜR KILACAK

17.12.2020

Bize yalan söylemişler. Bize yanlış düşünmeyi öğretmişler. Başımıza gelenlerin şans, talih, kısmet sonucu olduğunu söylemişler. İçinde olduğumuz durumu kabul etmemiz gerektiğine, değiştiremeyeceğimize inandırmışlar. Ah, nasıl da kandırmışlar…...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

KENDİM EŞİTTİR SONSUZLUK

29.11.2020

Kendini etkilemek aslında “etkilemenin” ilk adımı diyebiliriz. İnternette en çok aranan konulardan birisi şu : “Karşı cinsi nasıl etkilerim?” Google’a girin “etkilemek” üzerine bir arama yapın Google size bunu mu demek istedin diye en çok aranan birkaç örneği sunuyor : “Erkekleri etkilemenin yolları, Kadınları etkilemenin yolları” vb. gibi....


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

SENİ CAHİL İHTİYAR SENİ!!!

19.11.2020

İlk ne zaman okudum ve bugüne kadar kaç kez anlattım bimiyorum ama benim için en anlamlı hikayelerden biridir. Ne zaman ters bir şey olsa, “dur; kederlenme şimdi” veya işler rast giderken de “aman, fazla da gaza gelmeye gerek yok” dedirten bir hikaye…Bir çoğunuz için de tanıdık olması muhtemel olan ve ünlü Çin düşünürü Lao Tzu’nun 2,500 ...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

KAVONOZ SENSİN FİNCAN BABANDIR.

17.11.2020

Ne zaman hayatında bazı şeyler taşınamaz hale gelirse, ne zaman 24 saat kısa gelmeye başlarsa, o zaman kişisel gelişim hikayeleri arasından “Mayonez kavanozu ve 2 Fincan Kahve” hikayesini hatırlayınız!...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

KAVANOZUN İÇİNDEKİ FELSEFE

20.10.2020

KAVANOZ = HAYAT...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

"DOSTLUK"

16.10.2020

Dost ve dostluk dediğimiz, çokluk ruhlarımızın beraber olmasını sağlayan bir raslantı ya da zorunlulukla edindiğimiz ilintiler, yakınlıklardır....


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

SENDE "Kİ" SENİ "BİL"

10.10.2020

Plinius’un dediği gibi, herkes kendisi için bir derstir; elverir ki insan kendini yakından görmesini bilsin. Zaten benim bir şeye dokunduğum yok. Yalnız kendimle uğraşıyorum; delilik ediyorsam, bundan zarar görecek ...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

6 ADIMDA BELLEĞİNİZİ GÜÇLENDİRİN !

14.09.2020

6 ADIMDA BELLEĞİNİZİ GÜÇLENDİRİN ! Netleştirin; Öğrenmek ve ezberlemek istediğiniz şeyi tam olarak anlayın, Motive Edin; Yeni bilgiler öğrenmeyi hatırlamayı ve yoğunlaşmayı amaçlayın; güçlü , gerçekçi bir amaç ger...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

GÜLÜMSEYEN KALPLER"MADEM HERKES YAPTIĞINI BULACAK, İYİLİK YAPIN O ZAMAN"

03.09.2020

Kendi hayat kalitenizi yükseltmeyi düşündüğünüz kadar başkalarının da hayatlarına dokunmayı ve güzelleştirmeyi denediniz mi? Dünya sorunları üzerine düşünerek, ülke ve toplum sorunları üzerine düşünerek harekete geçiyorsanız tebrikler, bu kendiniz dışında başka insanları da düşündüğünü...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

GÜLÜMSEYEN KALPLER İLE RÖPORTAJ "GÜLÜMSE VE GÜLÜMSET"

31.08.2020

°Merhabalar, öncelik ile sizi tanıyalım ondan sonra projeniz ile daha ayrıntılı sorular ile devam edelim dilerseniz.  ##Elbette, merhaba adım Büşra Nur Tezer. 4 yıldır bu projede yer alıyorum. Bir çok etkinliğe arkadaşlarımızla gönüllü olarak devam ediyoruz....


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

ARTIK AYAKÜSTÜ SOHBETTİN UZMANISINIZ "ÖNCE YAZIYI OKUMALISINIZ"

05.08.2020

Birçoğumuz, karşımızdakiyle girdiğimiz ayaküstü, havadan sudan sohbetlerde çok daha iyi olmak isteriz. Herhangi bir yerde, bir anda başlayan konuşmalar, bize çok şey katabilir. Küçük muhabbetler sayesinde, aranızdaki garip ve rahatsız edici sessizliğe son verebilirsiniz ve yepyeni birisini tanıma fırsatına erişmiş olursunuz. Burada kil...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

*DAL KALKAR KARTAL SARKAR* günün motivasyon hikâyesi

30.07.2020

"Daha iyi olmaya çalışmayan, iyi olarak da kalamaz." Oliver Cromwell Oliver’in bu sözünü duyunca aklıma daha önce seminerlerde duyduğum ve değişimin ne kadar önemli olduğunu anlatan bir hikâyeden bahsetmek istedim. ***Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

Haftanın Pasajı / Cemal Süreya: “Koparmasınlar Beni”

20.07.2020

Haftanın Pasajı / Cemal Süreya: “Koparmasınlar Beni” Bugün nasılsın? Bir şeyin olup bitmesi olayı önemlidir, Ondan sonrası çorap söküğü gibi gelir. Senin durumun da öyle şimdi. Gün günden iyiye doğru yöneleceksin....


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

MİNİK YÜREKLER OKUYOR İLE BEKLENEN RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİ

15.07.2020

1.  Merhabalar öncelikle adınızı ve bu projedeki yetkinizi söyler misiniz?*** Merhabalar adım Abdullah Memiş. Ö...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

NEMRUT NUH’UN ADASI

06.07.2020

Yeni yazılan kurguları paylaşmaya devam ediyorum......


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

NEMRUT "NUHUN ASASI"

02.07.2020

İnsanlara son çağrı yapılmış ve dünya yeni düzenine bürünmeden önce alt üst edecekti eski düzeni. Dünya, kıyamet için hazırdı. Haber verilmişti, doğada yaşayan tüm canlılara, "hazır!...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

SEVGİ NEYDİ? ELMADA Kİ KURTÇUK MU?

06.06.2020

“Sevgi neydi?” Diye soruyor Selvi Boylum Al Yazmalım filminde Türkan Şoray. Sonra yine kendisi cevaplıyor: “Sevgi emekti.” Fakat ben ne zaman bu filmi izlesem, bu soruya tek cevabım oluyor. “O” Benim için sevginin anlamı da O, başlı başına sevgi de... Verdiğim emeklerimde O... ...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

GEÇMİŞ VE DUYGULAR

23.05.2020

Her insanın yüreğini bir kor misali yakıp kavuran bir geçmişi illa ki vardır. Geçmiş ; bazen kaçıp kurtulmak istediğimiz , bazen ise huzur bulduğumuz bir gölge gibidir.Geçmişin gölgeden tek farkı şudur ki ; gölgemiz karanlığın hüküm sürdüğü ve tek bir ışık huzmesinin dahi olmadığı zamanlar da bizi terkeder . Geçmi...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

YAŞAMIN PÜF NOKTALARI

14.04.2020

Yaşamın püf noktasıdır kitaplar ve resim çizmek. Kitaplar sadece bir şey öğrenmek için kullanılan bir araç değildir mesela. Ya da resim çizmek demek, illa ressam olmak değildir... ...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

NORMALLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILAN ŞİDDET VE TECAVÜZ

14.04.2020

Bu yazımı aklı başında olan insanları ayırarak ve benim baktığım yerden bakmayan insanlara bir şeyler katma umuduyla yazıyorum. Tabii ki benimle aynı düşüncede olmayan insanlar olacaktır, saygı duyuyor ve yazıma başlıyorum. ...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

“Karantina karantina, Nereye kadar gider bu böyle Valentina.”

05.04.2020

Tuhaf bir yerde, tuhaf bir zamandayız. Yani mümkün değil, bizim kuşağımız düşünsün ki karantinalarda kalalım. Sarı sarı odalarda duralım. Uzun gündüzler, kara geceler bitmesin. Aman kimseye yaklaşmayalım, virüs geçmesin....


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

KADIN ÖZGÜRLÜKTÜR

30.03.2020

EMEL TOPAL HOCAMIN KALEMİMDEN KADINLAR İLGİLİ YAZISI     Her kadın bir kardelendir. Her türlü zorluk karşısında dimdik durur ve engelleri aşarak her işte başarıya ulaşır.  Sistemin diretmesine inat kafasına taktığı en zor işi bile yapar. Başarı kadın için özgürlük demektir. Özg...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

MİNİK YÜREKLER OKUYOR EN GÜZEL AHLÂK "İYİLİK"

16.03.2020

MİNİK YÜREKLER OKUYOR                             EN GÜZEL AHLÂK "İYİLİK"...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

BEN VİRÜSLÜ DEĞİLİM! KANSERİM

18.02.2020

BEN VİRÜSLÜ DEĞİLİM! KANSERİMÇin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavi...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

AH BU BİZİM LÂTİN KELİME AŞKIMIZ YOK  MU

14.02.2020

*GIRTLAK iLTiHAPLANMASI DEĞİL "LARENJİT*Kendi aramız da, duygu, düşünce, gibi eyle...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

YENİ YASA NELER GETİRİYOR

05.02.2020

YENİ YASA NELER GETİRİYOR Sosyal medyanın da yaygınlaşması ile son yıllarda gerçekleşen bir çok mahkeme kararları tartışır duruma geldi. Verilen kararlar sosyal medya da tepki görünce verdikleri kararının tamamen değiştiğine şahit olduk bir kaç kez. Bu şekilde ilerlemesinin bir şekilde durdurmak için toplumsa hassasiyetler göz önüne alınarak bir çok yenilik ve değişi...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

BAŞARININ ANAHTARI

04.01.2020

“İstemek; istiyorum demek değil, harekete geçmektir.” André MauroisBaşa...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

KANAL İSTANBUL

26.12.2019

Yıllardır konusu geçiyordu ancak ilk kez bu sene eylem için düğmeye basılan bir proje; kanal İstanbul. İstanbul her zaman olduğu gibi yine iki zıt siyasetin farklı görüşleri ile gündemi takip ederken kimin haklı kimin haksız olduğunu maalesef yine zaman gösterecek gibi. Çünkü tartışan bu iki zıt kutup sahip ...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

NEREDE! HASANKEYF 2

16.12.2019

 Geçen hafta ki köşe yazısında Hasankeyf’e yeterince yer vermemiştim. Aslında herhangi bir kültürel mirasımızdan bahsedersek  bahsedelim  kanayan muhakkak bir yaramız oluyor. Birçok değerimiz maalesef gün geçtikçe yok olma yolunda ilerliyor. Her zaman ki...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

NEREDE! HASANKEYF

30.11.2019

Tarihi ve kültürel alanda yazı yazmaya çalışırken yaptığım küçük bir araştırmadasöylenmesi gerekenleri daha önce düzenlenmiş olan bir çok sempozyum örneklerine ve değerli konuşmacılar tarafından i...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

DOWN SENDROMU FARKINDALIĞI HEY, DİNLE! BİZ BURADAYIZ (kod:47)

24.11.2019

Down sendromlu gençlerden topluma çağrı: “Bizim yerimize konuşmayın, bizi dinleyin!”     ...


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

SENDE Mİ GÖÇTÜN BRUTUS (Et tu, Brute?)

19.11.2019

   İbn-i Sinan’ın muhteşem bir sözü ile giriş yapmak istedim: “Bilim ve sanat takdir edilmediği yerden göç eder”....


Devamını Gör
FIRAT ZURLU

FIRAT ZURLU

ZAMAN SADECE BiRAZCIK ZAMAN....

18.11.2019

Zaman kavramının ne kadar önemli olduğunun farkında mıyız? Yada zaman denilen bu hızlı süreci ne kadar iyi kullandığından söz etmek istedim...       Zaman insanların hayatında ki öneminden çok, ben bugün biz zamanı nasıl kullanmalıyız kavramına yönelmek istiyorum. Hayatımız boyunca  muhakak bir hedefimiz  ve yapmak istediğimizi düşü...


Devamını Gör