İpek Yolu Haber Ajansı

Sokrates Savunuyor

Her insanın dine bakış açısı farklıdır. Herkes bildiği ve inandığı değerler üzerinden dine yaklaşır. "En güzel yoktur, herkesin en güzeli vardır". Ölümden sonra hayatın var olduğu ve ruhun başka bedende hayat bulması düşüncesini savunurken Sokrates aslında hepimizin içinden geçenleri ifade etmiştir. Bu belki de tüm insanların kendini avutma şekli olmuştur.
 Herkesin dine bakış açısı farklıdır, herkes kendi bildiği ve inandığı düşünceyi savunur. Sokrates’in bu konuda savunduğu birkaç düşünce ise şunlardır; "Ölümden sonra da hayatın var olduğu ve öldükten sonra ruhun başka bir bedende can bulması." 
 Bu düşünce sadece Sokrates’in değil, günümüzde bir çok insanın düşüncesi haline gelmiştir. Bu düşünce belki de insanın avutma şeklidir, insanın bu hayatı benimseyerek ve sanki başka bir dünya yokmuş gibi kendilerini en kötüden korumaktır niyetleri. 
 Bir insanın öldükten sonra başka bir bedende can bulması gibi başka bir teorinin ise bende başka düşüncelerin yer edinmesine neden olur. Eğer öldükten sonra ruhumuz başka bir bedende hayat buluyorsa biz eski hayatımızı nasıl neden hatırlamıyoruz?
 Bir bedenin ruhunun olmaması demek o bedenin ölü bir beden olduğunun kanıtı demektir, peki o bedene sahip olan ruhun her hangi bir bedene girdikten sonra etrafında tanıdığı kimse yok mu? Eğer tanıdığı kişiler varsa onları görünce hatırlaması gerekmez mi?
  Bu gibi soruların cevabını bilmiyoruz çünkü bu gibi olayları hiç yaşamadık. Belki de ruhumuzun bir hafızası yoktur ve başka bir bedende can bulurken kendini resetleyerek sadece o bedenin yaşadıklarını hafızasına kaydediyordur. 
 Peki  bu düşüncelerin bir kanıtı var mıdır?
 Aslında kimi zaman yaşadığımız ve adına da ’Dejavu’ dediğimiz bazı olayları sanki daha önce yaşamışız hissi verdiği için belki de bu düşünceler içindeyiz ve savunuyoruzdur.  Fakat yaşadığımız o anlara dair elimizde bir kanıt olmadığı için kesin bir cevap veremiyoruz, elimizde bir kanıt olmadığı içinde ruhun başka bir bedende can bulması olayına inanmıyoruz. Kim bilir belki de kendi en güzelimiz budur.... Ve buna inanmak istiyoruz...

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

MÜLKİYE KINA

MÜLKİYE KINA

Alıştırıldık Alıştırdılar

29.12.2020

 Alıştırıldık, alıştırdılar! Neye mi? Öncelikle susmaya, gördüklerimizi umursamamaya, duyduklarımızı algılamamaya alıştırdılar. Diğer türlüsü işimize gelmedi çünkü. "Bana dokunmayan yılan bin yaşasındı!"Dışarda kimin kime ne yaptığı umurumuzda olmadı hiç, bir adamın bir kadını öldürmesi hayatımızın en olağan olayları oldu. "...


Devamını Gör