İpek Yolu Haber Ajansı

1980 ÖNCESİNNİN EFSANE DELİKANLILARI

Bazı günler ve olaylar vardır ki hafızalarda derin izler bırakırlar. Bunları unutmak mümkün değildir. İşte, 1980 öncesinin ülke ve ülkü davasında idealist gençliğin muhteşem hayat hikayesi bugün bile bütün tazeliğiyle ve samimiyetiyle yaşıyor desem de o dönemlerdeki hayat hikayelerinin kahramanları artık birer birer aramızdan ayrılıyorlar. Daha önce, pek çok dostumuzun vefatı ile sarsılmış olmakla birlikte en son Trabzonlu Nuh Koray Eren ve Elazığlı Rifat Kaya arkadaşlarımızı da bir gün ara ile peş peşe kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadık. Hayatın tatlı bir yalan, ölümün, acı bir gerçek olduğuna şahit olduk.

Her ölüm erkendir, doğum gibi ölüm de Allah’ın emridir” diyerek rahmetli olan arkadaşlarımızın anısına ve tesellimiz olması adına, sizlere 44 yılı aşan bu dostluk hikayesinden söz etmek istiyorum.

Yıl 1976... Liseyi bitiren gençler, değişik şehirlere okumaya gittiler. Ben de 1975, Yozgat Lisesi Fen Bölümü mezunu olmama rağmen, 1 yıl vekil öğretmenlik yapmış olmam sebebiyle, Balıkesir NEE (Necati Eğitim Enstitüsü) Türkçe bölümüne kayıt yaptırdım. 1980 yılında mezun oldum. Yaklaşık 2 yıl, güvenlik soruşturması sebebiyle atanamadım. Arkadaşlarımdan, hemen hemen aynı durumda olanlar, hatta görev verilmeyenler, yurt dışına çıkanlar, arananlar, sürgün edilenler, tutuklananlar bir hayli fazla idi.

1976-80 yılları arasında, Türkiye genelinde, gençlik hareketlerinin en hararetli yılları yaşanıyordu. Dönemin gençleri çok ağır bedel ödemekteydiler. 12 Eylül 1980 ihtilalinden dolayı sağ-sol değerlendirmesi ve dengesi düşüncesiyle, yaşayanlar bedel ödemeye devam ettiler. Şehitler ve idam edilenler, işkence görenler, aklını yitirenler yüreklerde derin acılar bıraktılar. 20’li yaşların delikanlıları gençliklerini yaşayamadılar ama geleceğin (bugünlerin) yaşanmasına vesile oldular.

Yıllar sonra, o dönemin gençleri, o günlerde yaşadıklarını, yaptıklarını unutmamak ve paylaşmak adına bir araya geldiler. Hatıralarla dolu hayatlarını canlı tutmak amacıyla, her yıl, bir ilde toplanarak dostluklarını ve arkadaşlıklarını yaşamak ve yaşatmak istediler. İşte, bunlardan birisi de Balıkesir NEE mezunlarının her yıl, bir ilde gerçekleştirdikleri “geleneksel” toplantılarıdır.

Toplantılara katılımın ve ilginin bir hayli fazla olması dostluğu, duyguları, birlikteliği ve paylaşımı pekiştirmektedir. Toplantıya gelenler, ailece, gruplar halinde, birbirleriyle, sabahlara kadar sohbet ediyorlar. Müzik, eğlence programlarıyla birlikte şiirler okunuyor, fıkralar ve anılar anlatılıyor.

O yıllara ait, "anlatmaya söz yetmez, anlatmakla da bitmez" diyebileceğimiz bu, acı ve tatlı hayat hikayelerinin sahibi olan arkadaşlarımız, unutulmayan anılarını anlatmaktadırlar ve anlamlı olan güzel ve özel günlerini paylaşarak hafızalarını canlı tutmaktadırlar. Ayrıca, teknoloji becerisi bir hayli ileri olan Nevşehirli Yusuf Doğan arkadaşımızın hazırladığı slayt gösterileriyle bizlere, o yıllara ait tadına doyamadığımız anılar yaşatılıyor. Günün anısına hediyeler takdim ediliyor. Düzenlenen ilin tarihi ve turistik yerleri topluca geziliyor. Birlikte yemek, çay ve kahve sohbetleri yapılıyor. Kısacası, gençlik dönemlerinde yaşayamadıkları anlamlı günlerinin güzelliklerini dolu dolu yaşıyorlar, yaşatıyorlar. Eşler ve çocuklar da birbirleriyle tanışarak oluşturdukları dostluk zincirinin halkalarını pekiştiriyorlar. Bu mirası devralıyorlar. O günlerde 20’li yaşların genç delikanlıları o yıllarda yaşadıkları anılarını, bugün 60 ve daha üstü yaşların ihtiyar delikanlıları olarak 40 yıldır anlatmakla bitiremiyorlar. Her arkadaşımızın elbette pek çok hatırası vardır. Ben de kendi anılarımdan ve dinlediğim birkaç anılardan söz edeyim de sizleri zaman tünelinde yolculuğa çıkararak o günlere götürmüş olayım.

Bir toplantıda, Sivaslı rahmetli Mustafa Toprak ağabeyimiz anlatmıştı. "Oruçluyuz, ezan okundu, yiyecek bir şeyimiz yok, alacak paramız da yok. Arkadaşımın gözüne baktım, anladı, gitti, az sonra, nereden ve nasıl aldı bilmiyorum, elinde bir karpuzla geldi. O gün iftarımızı bir karpuzla yaptık." demişti.

Pek çoğumuz, 8, 10 kişi bir evde kalıyoruz. Ben de hemşerim Mustafa Sağlam’ın evinde kalıyorum. Ortaya bir tencere yemek geliyor. Yemeği hepimiz kaşıklıyoruz. Tek kişilik tas, tabak yok. “Bugün de aç kalmadık” diye şükrediyoruz.

Ben, bir toplantıda, yıllar sonra Sivaslı Akif Dağdelen’i gördüm. "Beni tanıdın mı Akif?" dedim. Kendimi, hatırlatmama fırsat vermeden, "Cafer hocam, hatırladım. Cezaevinde yatak sıkıntısı vardı. Ben sana, arkadaşımla yatarım diye yatağımı vermiştim." dedi. Benim unutamadığım anımın, onun da güzel bir hatırası olduğunu anlamış oldum.

İşte bu, yatağını ve yemeğini paylaşan bir arkadaşlık anlayışının hikayesi...

Özel günlerde ve durumlarda birbirimizin ayakkabısını, gömleğini, ceketini, montunu giyiyorduk. Kitap, defter, kalem gibi kırtasiyeleri birlikte ve sırayla kullanıyorduk.

Trabzon’daki toplantımızda, kürsüde konuşmamı yaptıktan sonra Kayserili okul arkadaşımın “gazeteler seni öldürüldü diye yazdı, seni karşımda görünce şaşırdım ve çok sevindim Cafer hocam” demesi de tebessümlere sebep oldu. Bir sol gazete, malum sütununda, “bir militan yakalandı” diye beni yazdı ama "öldürüldü" diye yazdığını bilmiyordum, Arkadaşım, gazete haberini yanlış anlamış olmalı.

Trabzonlu “Ceset İsmet” dediğimiz Av İsmet Sağlam arkadaşımız anlattı: “Solcuların hakim olduğu bölgede bulunan Sanat Okulunda 8 kız arkadaşımızın mahsur kaldıklarını, gidip kızları alıp gelmemi söylediler. Yanıma bir arkadaşımı aldım. Üzerimde korkutma amaçlı çalışmayan bir tabanca ve bir bıçak vardı. O an, kız kardeşlerimi kurtaracağımı düşünerek havalara girdim. Solun kurtarılmış bölgesi olan tren yolunun alt kısmına geçtim, kızları aldım, dönüyorum, tren yoluna birkaç adım kala solcuların seslerini duydum, saldırdıklarını gördüm, o ana kadar öldürüleceğim aklıma hiç gelmemişti ama bizim bölge olan tren yolunun üst kısmına geçince bacaklarımın müthiş titrediğini hissettim” demişti.

Muşlu Emin Çavuşun pala bıyığını, Artvinli Sebahattin Hafızoğlu’nun güzel sesini, Akyazılı Mustafa Yüce’nin okuduğu şiirleri, Muğlalı Cafer Uslu’nun folklorik oyununu, Malatyalı Nadir Günata’nın tatlı telaşını...vs unutmak mümkün mü? Ve daha niceleri... İnanın anlatmaya söz yetmez, anlatmakla da bitmez. Bu, paylaşmanın ve sahiplenmenin tarifi imkansız bir dostluk ve arkadaşlık anlayışı. Daha da ötesi, bir kardeşlik bağı...

"Ölmenin ve dövmenin" çok kolay olduğu bir dönemde birbirleri için, sırt sırta verenlerin hayat hikayelerinin bilinmesini, uzaklardan dertleşenlerin, gönülleri birleşenlerin destanının söylenmesini. idealleri uğruna yaşamak isteyen, “var olma” kavgası veren idealist gençlerin efsaneleşen mücadelesinin unutulmamasını diliyorum..

Ben de bu dönemi, yazmakta olduğum "EFSANE (Destansın Delikanlım)" isimli romanımla yeni nesillere anlatmak, aktarmak ve böylece ebedileştirmek istiyorum. (Yeri gelmişken, romanımda adınızı ve anınızı kurgulayıp kullanmak istiyorum. Arkadaşlarımdan anılarını istemiştim, bir hayli gönderenler oldu, göndermeyenlerden de istediğimi, beklediğimi belirtmiş olayım)

Bu geleneksel toplantımızla, Balıkesir ve ilçelerinde birkaç defa olmak üzere Çorum, Sivas, Samsun, Mersin, Kırıkkale, İzmir, Nevşehir, Manisa, Trabzon, Elazığ, ve en son Balıkesir’de (Cunta adasında) bir araya geldik. Bu sene, Konya’da buluşacaktık ancak, koronavirüs salgını sebebiyle bu mümkün olmadı. Ayıca, rahmetli Necdet Türkkan ağabeyimiz ile birlikte Haluk Türköz, Sebahattin Yazıcı ve benim de organize ettiğim programımızı 2005 yılında Bursa’da gerçekleştirmiştik. 2017 Trabzon ve 2018 Elazığ buluşmasını yeni rahmetli olan Nuh Eren ve Rifat Kaya arkadaşlarımız organize etmişlerdi. Bu vesileyle rahmetle anmış, dualarla yadetmiş olalım.

Ve, en son 2019 yılı Balıkeslr’in Cunda adasındaki toplantımız için, 12 temmuz cuma günü, yıllar sonra yine Balıkesir NEE mezunları olarak okul bahçesinde toplanmıştık. Rahmetli olan arkadaşlarımızın ruhlarına mevlit okutmuştuk. Öğle yemeği ve cuma namazı sonrası Cunda adasında buluştuk, bir araya geldik. Kahvenin adına ve tadına 40 yıllık DOSTLUK dedik...

Evet, çocuktuk, babalarımız ellerimizden tutar babalarının cenazelerine götürürlerdi. Büyüdük, bizler babalarımızı defnetmeye başladık. Yaşlandık, şimdi, sıra bizlere geldi. Çoğumuz dede olduk, değiştik. Ancak, gözlerimizdeki manalı bakışlarımız hiç değişmedi. Birbirimizi gözlerimize bakarak tanıyoruz. Hayatını kaybeden arkadaşlarımıza rahmet diliyorum. Sağlık sorunu yaşayanlara acil şifalar temenni ediyorum. Hatır, gönül, vefa, dostluk ve unutmama adına hayatı anlamlı hale getirenlere de selam olsun diyorum...

Hayatınızda kırgınlıklarınızınküskünlüklerinizin"keşke"lerinizin, "ah, vah"larınızın olmamasını temenni ederim. Dostlukların devamlı yaşanmasına ve yaşatılmasına vesile olmak gerekir. Kolay elde edilenler anlamsız, önemsiz ve kıymetsiz olur. Zoru başarmak emek ve bedel ister. Bazı değerlerin anlamı çok derinlerdedir.

Arkadaşlarınızı, dostlarınızı kardeşiniz olarak bilin. Hiçbir şeyi, arkadaşlarınızın tırnağının içindeki kire bile değişmeyin. Dost dediklerinizi yürekten sevin. Üstünüze bir karış toprak örtülmeden de sakın unutmayın...

Yaşamak dediğin ne ki, güneşe yamaç kar mı?

Bu yol nereye gider, dostluktan ötesi var mı?


Yorumlar

Oğuzhan Tanyeri
22.11.2020 - 16:52
Eline yüreğine sağlık.Cafer Hocam.
Serdar ünsal
21.11.2020 - 18:24
Güzel yazmışsın gardaş o dönem kelle koltukta yaşadık.teşekkür ederim yüreğine sağlık

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ALTINI ÇİZDİKLERİMİZ OLSUN, ÜSTÜNÜ ÇİZMEYELİM

30.11.2020

Millet ve memleket olarak her türlü sıkıntıdan kurtulmamız için reçetemizde öncelikle ve özellikle 3 ilacın olması gerektiğini (şart olduğunu) belirtmek istiyorum. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

24 KASIM’LARDA HEP “HOŞ” ANCAK “BOŞ” OLAN SÖZLER

24.11.2020

Perişan haldeki eğitimimiz, koronavirüs salgını sebebiyle ağır hasarlı hale geldi....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DERDİMİZ EĞİTİM DEDİNİZ DE AKLIMA GELDİ (İlgililere Eğitim Tavsiyeleri)

17.11.2020

   Korona salgını sebebiyle ortalık toz duman. Evlerimize kapandık; canımızın, sağlığımızın derdine düştük. Pek çok şeyi olduğu gibi eğitimi de ihmal ettik ve özledik. Çocuklarımız, unutmasınlar (soğumasınlar, uzak kalmasınlar) diye UZAKT...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

10 KASIM: YAĞMUR YAĞMADAN ISLANDIĞIMIZ GÜN

10.11.2020

Bugün 10 Kasım. Bazı günler ve olaylar vardır ki milletlerin (insanların) hafızalarında derin izler bırakırlar. Bu günleri ve olayları unutmak mümkün değildir. İşte, Türk milleti için 10 Kasım, yağmur yağmadan ıslanılan çok farkı bir gündür. Çünkü, Türk milleti, büyük Ata’sını, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

CUMHURİYETİ, ATATÜRK’LE BİRLİKTE BİLMEK GEREK

29.10.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK’Ü ANILARLA ANLATMAK VE ANLAMAK

25.10.2020

Türk’ün atası, büyük Türk Atatürk’ü anlatmak için o kadar çok sebep var ki, her bir yönünün anlatmakla bitmeyecek kadar geniş ve zengin olduğunu bilinmektedir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEN DE KİM OLUYORSUN, DÜNYAMA DOKUNUYORSUN?

21.10.2020

YÜREĞİMİZ, AKLIMIZIN YANINDA OLSUN veya AKLIMIZ YÜREĞİMİZİN YANINDA OLSUN Neden mi? Yıllardır inancımız istismar edildi, d...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR HİKAYEM (Bir Yudum Sevgi Yağmuru)

13.10.2020

Bu hikâyem, Milli Eğitim Bakanlığı’nın "Eğitim Dergisi" Öğretmenler Günü Özel Sayısı’nda "Ayın Hikâyesi" olarak yayınlanmıştır. (ADINI "SEVGİ" KOYDUM...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEN KİM MİYİM? BEN BİR ÖĞRETMENİM

05.10.2020

   Eğitimde sıkıntılı günler yaşıyoruz. Yüz yüze eğitimin yerini, teknoloji (uzaktan, EBA, TRT...vs) ile eğitim kesinlikle tutmaz. UZAKTAN eğitim, sadece öğrencilerin eğitimden UZAK kalmamalarını sağlar. Altyapı gerektirir ve “eğitim...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SOY SESİMİZ, HAYAT NEFESİMİZ OLAN TÜRKÇEMİZ

28.09.2020

  26 Eylülde TÜRK DİL BAYRAM...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZİL ÇALDI, "HAYAT BİLGİSİ" DERSİ BAŞLADI

21.09.2020

  Okullarımız, koronavirüs salgını sebebiyle kısmen de olsa pazartesi günü itibariyle açılıyor.    ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Okullar Açılırken...(Adımız Olan Andımızı Haykırmak İstiyoruz)

18.09.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SONBAHAR SARISININ 12 EYLÜL SANCISI (Darağacında 9 Yiğit)

12.09.2020

Herhangi bir şeyi bulunduğu zamana, duruma, ortama, şartlara ve imkanlara göre değerlendirmek gerekir.1980 öncesi sağcı-solcu değil, milliy...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DURUMU BİR DE FIKRALARLA VE KISSADAN HİSSELERLE ANLATAYIM

08.09.2020

Türkler, millet olma bilincini yaşayan ilk milletlerden birisidir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EYLÜLDE GEL; ZİL SESİNİ ÖZLEDİM (Sonbahar Sarısının Eylül Sancısı)

04.09.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VİCDANLARA SESLENİYORUM: DESTAN YAZMAK KOLAY MI?

30.08.2020

    Kıskananlar Var Diye Destan da Yazmayalım mı?...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAFERLER AYI AĞUSTOSTA TÜRKÜN DESTANI

25.08.2020

Ağustos ayı, Türkün muhteşem zaferleriyle doludur. 26 Ağustos’ta Malazgirt Zaferi ile Sultan Alparslan Anadolu kapıl...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÖĞRENMEYİ ÖĞRETEN ÖĞRETMENLERİMİZE ÖĞÜTLER

21.08.2020

Eğitim, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİMİ SORGULAMAMIZ VE GERÇEKLERİ VURGULAMAMIZ GEREKİR

13.08.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATI: ELLERİN ELLERİMİ TUTTUĞU ZAMAN

06.08.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMLIK OLSUN (Anormal Durumlarda Normalleşme İhtiyacımız)

30.07.2020

Koronavirüs salgını, siyasi liderlerin ortamı germeleri, ekonomik sıkıntılar, terör, savaş,...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

LGS’NİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YERLEŞMEDE TERCİH TELAŞI

23.07.2020

20 Haziranda yapılan LGS’nin son...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

15 TEMMUZ DARBESİNİN FAİLİ MALUMLARI

15.07.2020

Darbeler, siyası ve şahıs yönüyle değerl...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEVGİYİ, ŞİİRİN MISRALARINDA ARAMAK

09.07.2020

Şiiri tarif etmek zordur. Kişiye göre değişir. Duyguya ve düşünceye göre farklı anlamlar kazanır. Bugünkü yazıma, bana göre bir şiir tarifimle başlamış, akabinde ARAYIŞ ve ARANIŞ şiirlerimi sizlerle paylaşmış olayım.. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİMDE VİZYON VE REVİZYON MESELEMİZ

01.07.2020

2023 Eğitim Vizyonunu hatırladınız mı? 2023 Eğitim Vizyonunun açıklanacağını duyunca beklentilerim çok fazla olduğu için oldukça heyecanlanmıştım. Bu sene koronavirüs salgını sıkıntı yarattı ama, o günden bu güne hiçb...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİZİM KUŞAK, İHTİYAR DELİKANLILAR

28.06.2020

65 yaş ve üstü ile ilgili köşe yazımda, "yüreğini akl...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

LGS BİTTİ, SINAVSIZ EĞİTİM SİSTEMİNİ GELSİN

22.06.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEN BİR ÖĞRETMENİM (Şehit Aybüke Öğretmen Anısına)

16.06.2020

Ben Bir Öğretmenim, biz öğretmeniz, hepimiz Aybükeyiz...SİZ; hiç, "size mektup yazdım, şiir yazdım..." denilmesindeki, sevginin anlatıldığı bir söz ile bir kitap yazılabileceğini biliyor musunuz?SİZ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEKİZ YILDIR SENİ BEKLER MİHRİBAN

09.06.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

65 YAŞ ÜSTÜ İHTİYAR DELİKANLILARA SESLENİYORUM

03.06.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMI TEBESSÜMLE UĞURLAYALIM (Moral İhtiyacımız)

26.05.2020

Bugün bayramın son günü. İbadetlerimizi yaptık, Allah kabul ve makbul etsin. Uğurladığımız 2020 Ramazan ayını ve bayramını gelecek yıllarda tatlı bir anı olarak anlatacağız. "Evde, telefonla, teknolojiyle, şöyle, böyle...vs bir bayram y...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

NEREDE (BURADA) O ESKİ BAYRAMLAR

24.05.2020

   Dini ve milli bayramlarımız hayatımızın müstesna günleridir. Bayramlar, birliğin ve dirliğin, ilginin ve sevginin özel ve güzel tarifidir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

GENÇLER, "NİÇİN BAYRAM YAPIYORUZ...?"

19.05.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ALLAH’IN RAHMETİ VE HİKMETİ

17.05.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

"ANNE" ADI HAYATIN TADI DEMEKTİR

10.05.2020

Öncelikle her günün "ANNELER GÜNÜ" olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.Bugün "ANNELER GÜNÜ" ise, içimden geldiği gibi ANNEM, ANNELERİMİZ diyeceğim...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

3 MAYIS, ÖTÜKEN’DEN TURAN’A GİDEN YOL

03.05.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

RAMAZAN AYININ HİKMETİ VE BEREKETİ

30.04.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

MİLLİ İRADE, MİLLİ MECLİS VE MİLLİ BAYRAM

23.04.2020

 Bugünkü yazıma kısa bir tarihi kronolojiyle başlamak istiyorum.  19 Mayıs 1919, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

"GİT" VE "GİTME" DEMEK

16.04.2020

Şiir, hayatın ve hayallerin sanatıdır.Şiir, duyguların ve düşüncelerin tablolaşan ifadesidir.Şiir, ses ve söz şaheseridir.Şiir, şiir, şiir......


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİLİNMEDİ (SORGULAMAYANLARA SİTEM)

10.04.2020

Bu şiirim, yıllardır milleti , memleketi, milli ve manevi değerleri uğruna canlarını dahi feda etmekten çekinmeyen 1980 öncesinin idealist gençliğini bilmeyenlere ithaf...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ALPARSLAN TÜRKEŞ’İ ANLAMAK VE ÜLKÜCÜLÜK

04.04.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DESTANLARIMIZLA KÖKÜ MAZİDE OLAN ATİYİZ

27.03.2020

Bugünkü yazıma, bir önceki yazımın devamı niteliğinde olması düşüncesiyle destanlarımızdan söz etmek istiyorum.Dolayısıyla, "destan ruhu"na duyulan ihtiyaç sebebiyle ve "milli duyguları" ifade etmesi amacıyla, Arif Ni...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

21 MART NEVRUZ BAYRAMI VE ERGENEKON DESTANI

21.03.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÇANAKKALE’Yİ DESTAN YAPAN OLAYLAR

18.03.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAK, CAN VE KAN DEMEKTİR

15.03.2020

Bayrak, bir milletin bağımsızlığının ifadesidir. Bayrak, milli birlik ve beraberliğin anlamıdır.Bayrak, vatanın varlığı için CAN, milletin yaşaması için KAN demektir.Bayrak, namustur, şereftir, onurdur, gururdur...Bayrak, istiklal ve istikbal demektir.Bayrak, bayrak ve bayrak demek...Arif Nihat Asya...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KADININ ADI, HAYATIN TADI DEMEKTİR

08.03.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VURGULAMA VE SORGULAMA İHTİYACIMIZ (Aklıma Takılanlar)

04.03.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VEFA ADINA ŞEHİT KÜRŞAT FIRAT’A AĞIT

20.02.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DEDE KORKUT’TAN OZAN ARİF’E...

13.02.2020

Destanlar yazan, sanat ruhlu bir milletin mensupları olarak bu güne kadar sesimizi hep sazımızla söyledik. Ozanlarımız, haykırışlarıyla uyandırmak istediler. Sizlere, ölümünün 1. yıldönümünde bir büyük Türk ozanı Arif ŞİRİN’i, vefa ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZOR GÜNLERİMİZDE MİLLİ BİRLİK İÇİN "DAVET"

06.02.2020

 "Yeni Yıl" ile ilgili köşe yazımda 2020 yılının hayırlı, uğurlu olması; sağlık, huzur, mutluluk getirmesi, bütün kötülükler...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİMDE VELİLERİN GÖREVLERİ VE SORUMLULUKLARI

25.01.2020

Sosyal medyada, karne durumunu dert eden ve sınav korkusu (stresi) yaşayan öğrencilerimizle ilgili haberlere üzüldük....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KARNELERLE BİRLİKTE AYNAYA DA BAKALIM

19.01.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

"GEL, GELME, GİT, GİTME" DEMEK KOLAY MI?

11.01.2020

   ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ şiir kitabımdan çok beğenilen hece ölçülü, kafiye düzeni olan GEL, GELME, GİT, GİTME şiirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunları söylemenin kolay veya zor olup olmadığını sizlerin takdirine ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATININ GÜZELLİĞİ VE ÖZELLİĞİ

07.01.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

HER YENİ (YIL) TAZE BİR BAŞLANGIÇTIR

31.12.2019

2019 yılını 365 gün yaşadık, yıprattık, eskittik ve "senden bu kadar" diyerek gönderdik. Yeni bir yıla (2020) beklentilerimizle taze bir başlangıç yaptık.Yeni yılın (yılbaşının) kutlanmasıyla ilgili farklı ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEVİMLİ VE SAMİMİ DOST: KİTAP -2 (Kitap Okuyalım ve Okutalım)

25.12.2019

   Öğrencilerime, "Kitap okumanızı istemem klasik bir söz olacak ama sosyalleşmek, hayallerinizi zenginleştirmek, hedefe ulaşmak için duygularınızı ve düşüncelerinizi harekete geçirmek, anlama ve anlatma becerinizi geliştirmek... vs. gibi pek çok fayd...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KİTABIN ÖNEMİ, SEVİMLİLİĞİ VE SAMİMİYETİ -1 (İstatistikler)

21.12.2019

   Kitap konusunda bir hayli yazı yazdım. Bugün de kitap konusuna değinmek istiyorum. "KİTAP" ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ - 2 (Akrostiş Şiir Sanatı)

15.12.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR YUDUM SEVGİ YAĞMURU (Adını "Sevgi" Koydum)

07.12.2019

Bu hikâyem, Milli Eğitim Bakanlığı’nın "Eğitim Dergisi" Öğretmenler Günü Özel Sayısı’nda ayın hikâyesi olarak yayınlanmıştır. (ADINI "SEVGİ" KOYDUM adlı hikaye kitabımdan aldığım bir hikayemdir)...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SİZ HİÇ ZAMANIN ELİNDEN TUTTUNUZ MU? (Öğretmenlerimize, sevgilerimizle...)

29.11.2019

   24 KASIM, Öğretmenler Günü sebebiyle öğretmenlerimizi o gün hatırlamış olduk. Ben de, sadece 24 Kasımın değil, her günün "Öğretmenler Günü" olması gerektiğini vurgulamıştım.Bu vesileyle, sizlerle, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEN BİR ÖĞRETMENİM (Hayat Mimarlarımıza Selam Olsun)

24.11.2019

   "24 Kasım, Öğretmenler Günü" ile ilgili, öğretmenlerimize övgü, saygı, sevgi dolu sözlerle duygular ve düşünceler.ifade edilmektedir. Öğretmenin ve öğretmenliğin önemini ve anlamını, her vesileyle ifade etmek gerekir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK’Ü ANILARIYLA ANLAMAK VE ANLATMAK

20.11.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK’Ü ARAMAK, ANLAMAK VE ANLATMAK

15.11.2019

    ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BÜYÜK TÜRK ATATÜRK’Ü ANLAMAK VE ANLATMAK

10.11.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ -1 (Şiir Sanatı Üzerine)

05.11.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

HÜRRİYET VE CUMHURİYET MUCİZEMİZ (Niçin Bayram Yapıyoruz?)

29.10.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Barış Pınarı’nın Zemzem Suyu

25.10.2019

"Türkün Türk’ten başka dostu yoktur, düşmanı çoktur" deriz ya, bu söze ilaveten, "biz dostumuzu da düşmanımızı da biliriz" dememiz gerekir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

MİLLET VE MEMLEKET ŞİİRLERİ (Barış Pınarı’na İthaf Olunur)

18.10.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BARIŞ PINARINDAN AKAN BEKA VE ZEKA MESELEMİZ

14.10.2019

   "Barış Pınarı Harekatı" ile milletimiz BEKA meselesine sahip çıkmış bulunmaktadır. Sınır ötesi harekatta ZEKA meselesinin önemli olacağını ihmal etmemek gerekir....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İPEKYOLU ŞİİR ŞÖLENİNİN ARDINDAN (Güller ve Bülbüller)

07.10.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VELİLERİN EĞİTİME KATILIMI VE KATKISI (VELİLERİMİZE SESLENİYORUM)

25.09.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

HAYAT MİMARLARIMIZ (Öğretmen, ilgi ve sevgi demektir)

19.09.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SARI SONBAHARIN KARA 12 EYLÜLÜ

12.09.2019

EYLÜL...RESMİ OLARAK YAZIN SONA ERDİĞİNİ BELİRTEN AY...,YAŞLILARA HAYATIN BİTMEKTE OLDUĞUNU FISILDAYAN AY...YAPRAKLARIN SARARDIĞINI...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÖĞRENCİLERİMİZE TAVSİYELER (OKULA NİÇİN GELİYORSUNUZ?)

09.09.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

TÜRKÜN ATASI, BÜYÜK TÜRK, ATATÜRK KİMDİR?

04.09.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

30 AĞUSTOS ADIMIZ VE SOYADIMIZDIR (Niçin Bayram Yapıyoruz?)

30.08.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİZ TÜRKÜZ, KÖKÜ MAZİDE OLAN ATİYİZ

26.08.2019

Türk milletinin, tarihin ağustos aylarında, Anadolu topraklarını "vatan" yapmalarının destanı anlatılır.1071 Malazgirt Zaferi ile Anadolu kapılarının Türkler’e açılmasıyla başlayan Türk hakimiyeti...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KÜLTÜR VE MEDENİYET MESELEMİZ

22.08.2019

Kültür ve medeniyet kavramları nedense çok karıştırılır. Aynı veya yakın anlamlıymış gibi düşünülür. Oysa, farklı kavramlardır. Nasıl mı?İnsanın sağlıklı yaşaması, ona hayat veren organlarının varlığı ve canlılığı ile yak...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAMANIN ELİNDEN TUTARAK MAZİYE SESLENMEK

15.08.2019

Sevgili  okurlarım,   Bir mübarek dini bayramımızın daha uhrevi havasını yaşadık. Huşu içerisinde ibadet etmenin huzurunu ve mutluluğunu idrak ettik. Kurban bayramının rahmetinden, hikmetinden, bereketinden nasiplendik. Hatırlama, yardımlaşma, paylaşma ile hayrın ve sevabın ulvi duyguları içerisinde Allah’...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMLARIN GÜZEL VE ÖZEL ANLAMI

12.08.2019

Dini ve milli bayramlarımız hayatımızın müstesna günleridir. Bayramlar, birliğin ve dirliğin, ilginin ve sevginin özel ve ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DOSTLUK ÜZERİNE: BU YOL NEREYE GİDER, DOSTLUKTAN ÖTESİ VAR MI?

02.08.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATI ÜZERİNE - 2 (GEL ve GELME Diyorum)

17.07.2019

 Sevgili okurlarım,    Bir önceki köşe yazımda, ŞİİRİN AKŞAM...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATI ÜZERİNE: 1 (ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ - Bir Başka Sevda-)

06.07.2019

ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ şiir kitabımdan sizlerle GİT ve GİTME şiirlerimi paylaşmak istiyorum Diğer şiirlerimi beğenilerinize sunmak üzere bu köşemde zaman zaman paylaşacağım. Bugün şiir tarifimle başlamış olayımŞiir, duygu ve ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

MİLLİ EĞİTİMDE SESİMİ DUYAN YOK MU?

02.07.2019

Yaklaşık 30 yılı müdürlük olmak üzere 40 yıllık eğitimciyim. 3 yıldır da köşe yazılarımda eğitim konusunu ele alıyorum. Bugüne ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEÇİMLER BİTTİ, GEÇİM KONUSUNA BAKALIM

25.06.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

NE OLACAK BU MİLLİ EĞİTİMİN HALİ? KARNESİ ZAYIF...

16.06.2019

Bir eğitim-öğretim sürecini daha tamamlamış bulunuyoruz. Köşe yazılarımda, ağırlıklı olarak ihtisas ve ilgi alanım olan eğitim konusunu ele aldığımı biliyorsunuz. Takip eden okurları...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMINIZ KUTLU VE MUTLU OLSUN

04.06.2019

...


Devamını Gör