İpek Yolu Haber Ajansı

OZON TEDAVİSİ NEDİR VE NASIL UYGULANIR?


```KISA TARİHÇESİ```

1840 yılında,İsviçrede Basel Üniversitesi profesörü,Alman bilim adamı Christian Friedrich Schönbein tarafından keşfedilmiştir.1860 yılında Monaco’da içme suları ozonla dezenfekte edilmeye başlanmıştır. Ozonun bakteri ve virüsleri öldürdüğü saptandı. Ayrıca sulardaki kötü tadı yok ettiği gözlendi.1902 de Clarke H.J. Ozonu anemi,kanser,diyabet,grip ve morfin zehirlenmelerinde kullandı.1980 de Horst Kief,AİDS hastasını ilk defa ozonla tedavi etti.1992 yılında Rusya’da yanık tedavisinde kullanıldı.1998 de Op.Dr.Muhammer Velidedeoğlu,İstanbul’da ozon uygulamalarına başladı.2011’de Prof.Dr.Avni Babacan Gazi Üniversitesinde Ozon Merkezini kurdu.

*Ozon Tedavisi Nedir?*

Ozon gazı canlı organizma ile temas ettiğinde hızlı şekilde moleküler oksijene ve oksijen radikallerine dönüştürülür. Vücutta hafif düzeyde bir oksidatif strese yol açan bu durum organizma tarafından bir tehdit olarak algılanır. Bunun sonucunda antioksidan olarak adlandırılan savunma sistemlerinde görev alan enzimler uyarılır ve etkilenen bölge oksijenden zengin hale getirilerek toksinlerden arındırılır.

Ozon gazının etki mekanizmasının doğru şekilde çalışabilmesi için uygulanacak olan tedavi dozunun doğru hesaplanması kritik önem taşır. Yüksek konsantrasyonlarda toksik etki gösteren bu kimyasal molekül ile uygulanacak tüm tedavi girişimleri mutlaka uzman kontrolünde gerçekleştirilmeli ve hastalar belirlenen süre boyunca yakın takip edilmelidir.

*Tedavi Yöntemleri Nelerdir?*

*Major Yöntem:* En yaygın kullanım metodudur. Bu metodla kişiden 50-200 ml arasında alınan kan, tedavi seanslarının sayısı ve uygulanacak ozon dozu; hastanın genel durumuna, yaşına ve esas hastalığına bağlı olacaktır.
*Minor Yöntem:* Kişiden alınan 2 – 5 cc arası kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kişiye enjekte edilir.
*Vücut Boşluklarına Ozon Verilmesi:* Rektal – Makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme yöntemi ile kişiye ozon verilir.
*Eklem ve kas içine ozon gazı verilmesi:* Kas İskelet Sistemi rahatsızlıklarında, uygun bir iğne ile belirli dozda ozon gazı kişinin eklemlerine ve kaslarda ağrılı bölgeye enjekte edilir.
*Ozon torbası:* İyileşmeyen yaralarda ve diyabetik ayaklarda, cilt lezyonlarında, enfeksiyonlarda, dolaşım bozukluklarında, nöropatik ağrılarda ve huzursuz bacak sendromunda kullanılır.
**Ozon kupa:**Özellikle bası yaralarında kullanılır.

*Ozonterapinin Kullanıldığı Hastalıklar:*
Diabetes mellitus (şeker hastalığı)
Romatoid artrit
Fibromiyalji
Dolaşım bozuklukları
Gut hastalığı
Candidiasis
Nörovejetatif hastalıklar: Alzheimer, parkinson, demans
Pulmoner hastalıklar: Amfizem, KOAH, akut respiratuar stres
Oftalmolojik hastalıklar: Retinitis pigmentosa, katarakt, glokom, yaşa bağlı maküler dejenerasyon
Vasküler hastalıklar: Hipertansiyon, venöz yetmezlik, periferal arteriyel hastalık, venöz staz
Viral hastalıklar: Herpes simplex, herpes zoster, AIDS, hepatit A, B, C, human papilloma virus
Serebral palsi
Alerjik hastalıklar
Kronik yorgunluk sendromu
Sistemik Lupus Eritematozus
Crohn hastalığı
Enflamatuar bağırsak hastalığı
Avasküler nekroz (AVN)
İyileşmeyen kronik yaralar
Diyabetik ayak yaraları
Kanser tedavisinde tamamlayıcı tedavi olarak
Ozon tedavisi de insan vücudunun iki güçlü potansiyeli olan “antioksidan” ve “antiinflamatuar” potansiyellerini kullanan ve tüm vücutta bir alarm reaksiyonuna neden olarak vücudu hastalıklar karşısında güçlendiren bir tedavi yöntemidir. Son yirmi yılda yapılan araştırmalar, ozon tedavisinin pek çok yönden insan vücudunun kendi tedavi edici potansiyellerine katkısı olduğunu göstermiştir.
*_Ozon tedavisinin uygulanması sakıncalı olan durumlar *_
glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği, özellikle erken dönem olmak üzere hamilelik, anjiotensin çevirici enzim (ACE) inhibitörü tedavisi görenler, hipertiroidi, kanama bozukluğu, kontrol altına alınamayan kardiyovasküler hastalıklar ve ozona reaksiyon gösteren astım hastaları olarak sıralanabilir.

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

DR. AHMET SERCAN VARICI

DR. AHMET SERCAN VARICI

KANSERDEN DEĞİL GEÇ KALMAKTAN KORK!

16.10.2023

  ...


Devamını Gör
DR. AHMET SERCAN VARICI

DR. AHMET SERCAN VARICI

SAĞLIKLI GÜNLERİMİZ OLSUN

28.09.2023

Merhaba Sevgili Okurlarım,   İpekyolu Haber Ajansı Medya Grubu ailesine köşe yazarı olarak katılmış bulunmaktayım. Köşemde sağlık bilgilerini paylaşacağım ve bu vesileyle sizlere faydalı olmayı düşündüğüm için görevimi ve sorumluluğumu yerine getirmiş olacağım.   Atalarımız, “her şeyin başı sağlık” demişler. Sağlık sorunları yaşayanlar için mal, m...


Devamını Gör