İpek Yolu Haber Ajansı

İYİ Partili Yokuş’tan taziye mesajı

İYİ Partili Yokuş’tan taziye mesajı

mehmet çatakçı

84 MİLYON VATANDAŞIMIZ YARALI

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, rant ve menfaat odaklı yönetim anlayışının doğa olaylarını afete dönüştürdüğüne işaret ederek, “Yokluk ve yoksullukla mücadele eden vatandaşımız, üst üste yaşanan afetlerin acısını yaşıyor. 84 milyon vatandaşımız yaralı” dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, deprem bölgesi Şanlıurfa ve Adıyaman’da yaşanan sel felaketinde hayatını yitirenler için taziye mesajı yayımladı.
Alınmayan tedbirlerin yeni can kayıplarına neden olduğuna dikkat çeken Yokuş, “Depremin yıktığı Adıyaman, Şanlıurfa, Hatay, Malatya, Diyarbakır’da yaşayan vatandaşlarımız sağanak yağıştan olumsuz etkilendi. Şanlıurfa ve Adıyaman’da can kayıplarımız oldu. Yağışların geleceği ve şiddeti günler öncesinden belliydi. Rant ve menfaat odaklı yönetim anlayışı doğa olaylarını afete dönüştürdü. Vatandaşımız uzun zamandır yokluk ve yoksulluk mücadele ediyordu. Üst üste yaşanan afetler acıları katladı. 84 milyon vatandaşımız yaralı. Bunun sorumlusu keyfi ve kural tanımaz yönetim anlayışıdır” ifadelerini kullandı.

YAĞMUR LİYAKATSİZ YÖNETİMLERDE FELAKETE DÖNÜŞÜR

Afetlerin zararlarının tedbirle hafifletilebileceğine vurgu yapan Yokuş, şöyle devam etti: “Yağmur yağsın diye dua edilen bir bölgede yağmur ancak liyakatsiz yönetimlerin elinde felakete dönüşür. Bu anlayış 14 Mayıs’ta gidecek. Kentsel dönüşümü rant değil çevre ve insan odaklı, afet risklerine karşı dayanıklılığı artıran, kent kimliğini yok etmeyen, doğaya ve tarihe karşı saygılı, dezavantajlı ve engelli vatandaşlarımızı önceleyen bir anlayışla yürüteceğiz. AFAD’a kuruluş statüsünü ve itibarını geri kazandıracak, İçişleri Bakanlığı bünyesinden çıkaracak, kural koyucu, yönlendirici, koordine edici, destekleyici ve denetleyici olarak yeniden yapılandıracağız. Toplanan afet vergilerinin, afetin zararlarını azaltacak tedbirler ve afet sonrasındaki normale dönüş ile rehabilitasyon çalışmaları için harcanmasını sağlayacağız. Afet yönetimini etkisizleştiren imar afları çıkarılmasına son vereceğiz. Sel ve depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Yokuş, “Hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

İPEK YOLU HABER
MMUSTAFA DOGAN
 

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz