İpek Yolu Haber Ajansı

BİR YUDUM SEVGİ YAĞMURU (Hikaye)


Eğitimde Yarıyıl Tatili bu hafta başlıyor. İdealist öğretmenlere ithafım olsun...
Bu hikâyem, Milli Eğitim Bakanlığı’nın "Eğitim Dergisi" Öğretmenler Günü Özel Sayısında "Ayın Hikâyesi" olarak yayınlanmıştır. (ADINI "SEVGİ" KOYDUM adlı hikaye kitabımdan aldığım bir hikayemdir)


   BİR YUDUM SEVGİ YAĞMURU

   Günün henüz ısıtmayan ışıkları penceremden girmeye uğraşıyordu. Her zaman olduğu gibi yeni günü güler yüzle ve dualarla karşıladım. Ezan sesiyle uyanmanın huzuru içerisinde, bir müddet uhrevi havanın doyulmaz zevkini yaşadım. Sedanın, kaybolan son yankısı ile ayağa kalktım. Her günün, her anın bir başka özelliğinin ve güzelliğinin olduğunu görmek ve hissetmek düşüncesi ile pencereye doğru yürüdüm. Perdeyi hafif aralayarak dışarıyı görebileceğim kadar, buğulu camı sildim. Hava yağmurluydu, hafif hafif çiseliyordu. Eşimi uyandırmamıştım. Üç aylık oğlum Alperen, annesini gece yarılarına kadar uyutmamıştı. Ben de, sancısı azalıp sustuktan sonra eşimin ısrarı üzerine uyumaya çalıştım fakat bir türlü uyuyamamıştım. Biçare kadın ’her ihtimale karşı’ diye düşünmüş olmalı ki, ancak sabaha karşı uyuyabilmişti. Gerçekten ’cennet annelerin ayakları altındaymış. Bir an annemi düşündüm. Beni büyütmek için çektiği sıkıntıları anlatan sesi, kulaklarımda çınladı. Bir tarih gibi eski olan yüzündeki çizgilerde, kim bilir, ne çileler gizliydi. Şuan yanımda olmasını; bitkin ve derin bakışlarıyla, kesik, titrek, cılız sesiyle "oğlum" demesini ne kadar çok isterdim. Bir eliyle yüzümü avuçlayıp diğer eliyle saçlarımı okşayarak beni bağrına basışındaki sıcaklığını, şefkatini hiç unutmadım. "Hakkını helal et, seni çok seviyorum canım anneciğim" dediğim sessiz söylenişlerim boğazımda düğümlendi. İnsan anne-baba sevgisini kendi evladı olduğu zaman çok daha iyi anlıyor. Kaybedince, eşyalarda kokusunu, el izlerini; baktığı yerlerde hayalini, gülüşünü arıyor. Varlığındaki sevgisiyle yokluğunda avunuyor...

   Vakit yaklaşmıştı. Kahvaltımı yaptım, hazırlandım. Parmaklarımın ucuna basarak evden çıktım. Yağmur hızlanmaya başlamıştı. Bahçe kapısını açarken nostaljik duygulara kapıldım. Konak tipi eski evleri, çitle çevirili büyük çınar, ceviz, dut ağaçlarıyla kaplı, asmaların örttüğü tulumbalı, havuzlu bahçeleri düşündüm. İnsanın el emeğine, göz nuruna, alın teriyle özenerek oluşturduğu tabii zevkine hayran olmamak mümkün mü? Eski güzellikleri düşünmek bile insana bambaşka bir duygu, apayrı bir keyif, bir başka tat veriyor. Her şey ne kadar da çabuk değişiyor... İnsan, bir şeyin kıymetini ve güzelliğini zamanında bilmezse daha sonra aradığında kaybettiklerini bulamayınca çok üzülüyor.

   Nasrettin Hoca misali, Allah’ın rahmetine basmamak istercesine yağmurdan kaçıyordum. Mahallenin bakkalı Erdoğan amca’yı göremedim, "hayırlı işler" diyemedim. Olsun, o beni iyi tanır, kusuruma bakmaz. Şemsiyesini veremediğine üzülür. Şemsiye de zaruri ihtiyaç oldu. Evim okula yakın olmasına rağmen ıslanmamak için evin saçaklarına sığınarak gidip gelmek zor oluyor. Bu ayki maaşımdan alayım artık. Erdoğan amca da rahat etsin.

   Okula zil çalmadan yarım saat önce geldim. Yağmurluğumu çıkartırken bir şeylerle meşgul olan Nuri Akbulut Bey’i gördüm. Yaklaşarak, "günaydın sayın hocam, nasılsınız" dedim. Duymamış olmalı ki cevap vermedi. Islanmış üstümü biraz kurutmak için kaloriferin yakınına, yanına oturdum. Nuri Bey’e tekrar "günaydın sayın hocam, nasılsınız" dedim. Çok yakınında olduğum için bu sefer beni ve sesimi fark etti. Ağır duyması ve solgun bakışları "benden bu kadar" der gibiydi. Yıllardır bu mesleğin çilesini çekmiş, omuzlarındaki sorumluluk yükünün ağırlığına artık tahammül gücü azalmış bu abide insan, burnunun üstüne düşürdüğü gözlüğünün aralığından sönük bakışlarıyla "Günaydın Cafer bey, teşekkür ederim hamdolsun iyiyim. Dersim yok ama müdür bey çağırdığı için geldim. Biliyorsun, hacı yolu bekler gibi emekliliğimi bekliyorum’’ dedi. Hacı yolu beklemek ile emekliliği beklemek arasındaki ilgiyi, ince bir zekâ ile ne kadar da güzel ifade etmişti. "Senin aramızdan ayrılman elbette bizleri üzer, yerini doldurmak zor olur ama sağlığınız da önemli, henüz bir haber yok mu?" dedim. Emekli olmayı düşündüğünü ilk önce bana söylemişti. Daha sonra müracaatından da haberdar etmişti. Mesleki sohbetlerimizde "sende gençliğimi görüyorum" der, beni her fırsatta teşvik ederdi. Bazen de "ah!, vah, keşke...!" dediğimde kızar, "sen daha işin başındasın; ben senin yaşından çok daha fazla bu mesleğe hizmet ettim" diyerek moral verirdi. Hatıralarını büyük bir hayranlıkla dinlerdim. ’"Hakkımızda hayırlısı olur inşallah"’ dedikten sonra çantamı açtım. 

   Bugün "Kaşağı" hikâyesini işleyeceğiz. Çok hoşuma giden bu hikâyeyi ezberlemiş olmama rağmen engelleyemediğim bir okuma isteği ile kitabın sayfalarını çevirmeye başladım. Öğretmenler odasına giren çıkan arkadaşlarımın sesleri iyice fazlalaştı. Beni sabah mahmurluğuyla karşılayan öğretmenler odası, beş-on dakika sonra yerini her zamanki tatlı telaşa bırakmıştı. Hikâyeyi okudum, neler yapacağımı düşünerek günlük planıma göz attım. Zil de çalmak üzere. Çantamı aldım, sınıfa doğru yürümeye başladım.  6-C sınıfına bu son dersimdi. Bu sınıf, okulumuza yeni atanan Türkçe Öğretmeni Ömer Akuysal Bey’e verilmişti. Geçen hafta çocuklara duyurdum. Üzüldüler... Yeni öğretmenlerini de çok seveceklerini söyledim. İkna oldular ancak, Oğuz’un "Öğretmenim, siz bizi bırakırsanız ben de okulu bırakırım" sözü, beni hem korkuttu, hem de tebessüm ettirdi. Teselli etmek için soğuk terler döktüm. Yılanı deliğinden çıkarmak daha kolay olurdu. Başardım, nasıl başardığımı bilmiyorum ama başardım işte... "Öğretmenlik bir sanattır, meslek sırrı..." derler. Şimdi bir şeyler söylemeyeceğim ancak, o anki duygularımın, düşüncelerimin etkili olduğunu sanıyorum. Bu sarışın çocuk beni büyülemişti. Çok etkilendiğim bu olayla pekişen meslek sevgimi hiçbir deprem şiddeti yıkamazdı artık... 

   Sınıfa girdim. Gözlerim öncelikle Oğuz’a yöneldi. Hafta başından beri gelip gelmediğini kontrol ediyordum. Çocuk bu, ya bir de gerçekten okulu bırakırsa o zaman ben ne yaparım. Vicdanım, mutlaka beni müebbet hapse mahkûm eder. Çok şükür, bugün de gelmiş. Bakışlarımı bakışlarındaki mıknatısımsı etkiden kurtarmaya çalıştım. O gözler, ne çok şeyler anlatıyordu. Sevgi, saygı, ilgi, merhamet, yalvarma ve hatta nefret... Bakışlar beni ebediyete yolcu eder gibiydi. "’Günaydın çocuklar"  dedim, cılız ve hüzünlü bir sesle; "Günaydın öğretmenim" dediler. Masama oturdum. Gelmeyen yoktu. Kısa bir hal-hatır sorma sohbetinden sonra, sözü yalan söylemenin ne kadar kötü bir şey olduğuna getirdim. Etkili bir iki örnek verdikten sonra çocuklara, bununla ilgili yaşadıkları, duydukları olayları anlatmalarını istedim. Çok güzel şeyler söylediler. Kaşağı hikâyesini anlamaya ve kavramaya hazır hala geldiklerini düşünerek "dersimize başlayalım" dedim. 

   -Çocuklar, sizlere yalan söylemenin ve iftira atmanın insan hayatında ne kadar etkili olduğunu ve kötü sonuçlar doğurduğunu anlatan Kaşağı hikâyesini önce ben okuyacağım, daha sonra sizlere okutacağım. Çok dikkatli takip etmenizi istiyorum. 

   Çocuklar hikâye, masal ve şiir konularını daha çok seviyorlardı. Sevinçleri, gözlerindeki küçük gülücüklerden belli olsa da yine de durgun görünüyorlardı. Sınıfta çıt yoktu. Bazı öğrencilerin nefes alış verişlerini duyar gibi oluyordum. Bana yönelmiş aç bakışlar arasında okumaya başladım.

   "Ahırın avlusunda oynarken aşağıda, gümüş söğütler altında görünmeyen derenin hazin şırıltısını işitirdik. Evimiz, iç çitin büyük kestane ağaçları arkasında kaybolmuş gibiydi...’’ Küçük Hasan’ı ve ağabeyi Ömer Seyfettin’i çocuksu bir konuşma edasıyla, babasını sert, kalın bir ses tonuyla ifade edişimin verdiği coşkuyu, sevinçlerindeki sessiz kıpırdanışlardan hissediyordum. Kıyafetsiz bir meddahlık yapıyordum. Biliyor musunuz? Hayatımın otuzuncu sonbaharının sonunu yaşarken, bir anda küçük bir çocuk, arkasından yaşlı bir adam olmak, diksiyon sanatının inceliği ile "zamanın elinden tutmak" geçmişi ve geleceği bir arada yaşamak sadece bu meslekle mümkün olur diye düşünüyorum. Bu zevki yaşamak için teknolojinin zaman tünelinden faydalanmak gerekmez. Düşüncelerinizin duygulandırdığı noktalar, sizi sırları henüz çözülmemiş bir âlemde yaşatır. Bunun için işte sınıf, işte duygu, işte ruh, işte ilgi ve sevgi... 

   Bir çırpıda okudum. Küçük Hasan’ın ölümüne herkes çok üzülmüştü. Derin bir iç çekerek arkama yaslandım. Karşımda, tabiatın harikulade tablolarını gölgede bırakacak kadar güzel bir manzara vardı. Ben de, çocukların yüzlerindeki masum ifadenin oluşturduğu mutluluklar ülkesinde seyahate çıktım. Manalı bakışlarımdaki vedayı gizlemeye çalışıyordum. Bir hıçkırık sesiyle irkildim. Metin ağlıyordu. Küçük avuçlarının içine aldığı başını önüne eğmiş, hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Bütün gözler ona yönelmişti. Sınıfın tansiyonu, geçen haftadan itibaren her derse başlarken yükseliyordu. Her an, böyle bir şey olacağı belliydi. Bir barut gibi gergin olan havaya ilk kibriti Metin yaktı. Allah vere de diğerleri eşlik etmese. Solo mesele halledilir, koro meselenin üstesinden gelmek bir hayli uğraştırır. Yerimden kalktım, yanına yaklaştım. Kitabının üstünde, güzel bir  anı olarak hatırlayacağım iki damla gözyaşı gördüm. Duygulandım, nefesim düğümlendi. Güçlükle iki çift söz söyleyebildim.

   -Ne oldu Metin? Neden ağlıyorsun?

   Sadece elinin üstüyle akan burnuna dokundu. Bir gözyaşı daha kızarmış yanağından titreye titreye, sevgi dolu yüreğine, sonsuzluğa doğru akıp gidiyordu. Ağlamamak için kendimi sıkıyordum. Her an Metin’e benzeyebilirdim. Tahammül gücümün verdiği son bir hamle ile:

   -Evet Metin? Bana niçin ağladığını söyle. Hadi benimle konuş...

   Aradan kaç saniye, kaç saat geçti bilemiyorum. Ağır ağır ayağa kalktı. Başını hafifçe kaldırarak yüzüme baktı. Gözleri, yağmur öncesi bulut gibi doluydu. Yüzü, patlayan volkan gibi kıpkırmızıydı. Kekeleyerek, heceleyerek konuşmaya başladı:

   -Öğretmenim, bu hikâyeyi geçen sene İlkokul öğretmenimiz okumuştu. Çok sevmiştim, çok hoşuma gitmişti...

   Sustu... Konuşmasını istedim. Tekrar ağlamaya, hıçkırmaya, kesik kesik konuşmaya başladı.

   -O öğretmenim, bu yaz tatilinde trafik kazasında öldü. Onu hatırladım.

   Tüylerim diken diken oldu. Bu çocuğun yüzüne, bu perişan haline daha fazla bakamazdım. Oturmasını istedim. Başına dokunduktan ve sırtını sıvazladıktan sonra yanından ayrıldım. Öğrencilere sırtımı dönerek perişan halimi göstermemeye çalıştım. Pencereye doğru yürürken unutulmamanın ne kadar güzel bir duygu olduğunu düşünüyordum. Öldükten sonra yaşamak, geride ebedi bir eser bırakmak bu olsa gerek. İşte, böyle sanatçıların şaheserlerine paha biçilemiyor.

   Dışarıda Nuri bey, okul bahçesinde ağır adımlarla yürüyordu. Birkaç defa durduğunu; etrafına, arkasına dönüp okula baktığını gördüm. Kaybolana kadar yaşlı gözlerimle arkasından baktım. Hissederek BİR YUDUM nefes aldım. Yavaşça öğrencilerime döndüm. Bir müddet konuşmadım, konuşamadım. Sadece doya doya, dolu dolu o anı yaşadım. Zil sesi, beni, bu havanın etkisinden kurtarır diye düşündüm. Öğrencilerimden çoğunun başı öne eğilmişti.

   Teneffüs zili çaldı. Öğretmenler odasında Nuri bey’in emekli olduğunu, az önce vedalaşıp ayrıldığını söylediler. Derse giriş zilinin sesine uzaklardan bir ambulansın siren sesi karıştı. "Nuri bey, Nuri bey...!" diye bağırıldığını duydum. Koştum. Okul duvarının dibinde yatanın etrafında telaşlı bir kalabalık vardı...

   Dışarıda yağmur dinmişti. Ancak, yüreğimizdeki bu SEVGİ YAĞMURU hiçbir zaman dinmeyecekti...

Yorumlar

Süleyman Güzel
22.01.2022 - 18:51
Hocam ellerinize sağlık, okurken çok duygulandım.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KİMLİĞİMİZ ve KÜLTÜRÜMÜZ OLAN TÜRKÇEMİZ (13 Mayıs Türk Dil Bayramı)

14.05.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Annenin Adı ve Tadı Hayatın Anlamıdır

08.05.2022

Hemen hemen her gün kadına şiddeti ve kadın cinayetleri...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

AKLIMA TAKILANLAR (Gündeme Göndermeler)

01.05.2022

Bugün, dikkatimi çeken çeşitli konulara değinerek aklıma takılanları sizlerle paylaşmak istiyorum....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Milli Bayramlar, Milli Ruhun ve Milli Bekanın İfadesidir

23.04.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DÜNYAMA DAR GELEN GÖZLERİN

19.04.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BULUŞ (Seni Buldum Yarabbi)

10.04.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Türkeş’in Başbuğ ve Lider Olmasının Sebepleri

05.04.2022

Bundan 25 yıl önce (4 Nisan 1997) "Başbuğ" denilen siyaset ve devlet adamı Alparslan Türkeş vardı. Türkeş, "9 IŞIK" fikriyle, "Türk milliyet...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

RAMAZAN AYININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

02.04.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VEFA DA VEDA DA ANLAMLI OLMALI

27.03.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

NEVRUZ BAYRAMI VE ERGENEKON DESTANI

21.03.2022

Milletimizin Nevruzu (Yeni Gün) ve Ergenekon’dan Çıkış Destanı Kutlu Olsun...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÇANAKKALE’Yİ DESTAN YAPAN OLAYLAR

18.03.2022

Çanakkale  Destanımızın 107. yılı kutlu olsun...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Milli Marş, Milli Ruh ve Türkün Milli Bekası

12.03.2022

İstiklal Marşı’mız 12 Mart 1921 tarihinde kabul edildi. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Dilin Tutulsun, Yüreğin Kurusun, Elin Kırılsın, Canın Çıksın

08.03.2022

Emekli eğitimciyim, kitapları olan yazar ve şairim. Köşe yazarıyım. Her gün 5, 6 gazete okuyorum. Anlayacağınız, değerlendirmek üzere okuyorum, yazıyorum, araştırıyorum, arşivliyorum, sosyal olayları takip ediyorum ve hayat hikayeleri yazıyorum. Gazetelerin 3. sayfaları ve TV haberleri “...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İyilikler Unutulmaz, İyiler Yüreklerde Yaşarlar

02.03.2022

HAYAT, tatlı bir yalan; ÖLÜM,  acı bir gerçektir....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEKLEMEK BİR TÜRLÜ BİTMİYOR GÜLÜM

26.02.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DESTANSIN DELİKANLIM (Şehit Fırat Çakıroğlu Anısına)

20.02.2022

Hatırlarsınız, İzmir Ege Üniversitesi Tarih bölümü son sınıf öğrencisi ülkücü Fırat Yılmaz Çakıroğlu şehit edilmişti. Ülkemizi yasa boğan, milletimizi derinden etkileyen bu olay yürekleri dağla...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

OZAN OLMAK ZOR İŞTİR (Ozan Arif Anısına)

17.02.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SİTEM ETME HAKKIMI KULLANIYORUM

09.02.2022

Millet ve memleket olarak sıkıntılarımız malumunuzdur. Nüfusumuzun büyük çoğunluğu geçim derdine düşmüşken başka söylemler "hikaye" veya "masal" gibi gelmektedir....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR ÇİLEDİR ŞAİRANE ARAYIŞ

03.02.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEN ANADOLUYUM

29.01.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Yarıyıl Tatilinde Dinlenme İhtiyacı ve Değerlendirme Tavsiyesi

24.01.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATTIR, HAYATTIR, FERYATTIR (Ayşe)

12.01.2022

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

"BAYRAK" ŞAİRİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM

05.01.2022

1975 yılında Yozgat Lisesi’nden mezun oldum. “BAYRAK” şairimiz Arif Nihat Asya, 5 Ocak 1975 tarihinde (47 yıl önce bugün) vefat...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Her Yeni Taze Bir Başlangıçtır (Hoş Geldin Yeni Yıl)

31.12.2021

2021 yılını 31 Aralık günü itibariyle bitiriyoruz. 2021’in 365 gününde sıkıntılı günler yaşadık. Bizler, eskiyi uğurlarken yeninin ümidiyle “bir yılı daha yaşadık, bitirdik, yıprattık, eskittik ve ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İnsan Olarak Yaradılışımızın Sırrındaki Erdemler

24.12.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAMANIN ELİNDEN TUTMAKTIR ÖMÜR DEDİĞİN

19.12.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR DEVRİN DESTAN KAHRAMANLARI (Ülkücüler)

12.12.2021

Günümüzde başta siyasi olmak üzere sosyal, psikolojik, ekonomik olaylar ve durumlar pek çok şeyin anlamını yitirmesine ya da itibarını kaybetmesine seb...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR RESİM BEŞİNCİ MEVSİM (Yozgat ve Sen)

06.12.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÖĞRETMENLİK İLGİ VE SEVGİ DEMEKTİR (Ben Bir Öğretmenim)

30.11.2021

24 KASIM anısına, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SİZ, ÖĞRETMENİN KİM OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ...?

24.11.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK’Ü ANLAMAK KİMLİK, KİŞİLİK, KABİLİYET, KALİTE, KARAKTER DEMEKTİR

16.11.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

10 KASIM, MİLLETE ADANAN 57 YILLIK ÖMÜR

10.11.2021

Bugün 10 Kasım. 83 yıl önce Türk’ün atası, büyük Türk, başkomutan, başbuğ Atatürk’ümüzü kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadık. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAMANA SİTEM (Sevgiler Sonsuz Değil)

02.11.2021

Zaman acımasızdır, haber...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

CUMHURİYET, TÜRKÜN BEKASIDIR, VATANIN TEMİNATIDIR

29.10.2021

Bugün 29 Ekim 2021. Türkün, işgal esaretinden kurtuluşunun ve var olma ruhu neticesinde yeni bir devlet olarak kuruluşunun 98. yıldönümü. Milletimizin en bü...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

AYDIN OLMAK, ANLATMAK VE AYDINLATMAK

23.10.2021

Benim de üyesi olduğum, 3 dönem başkanlığını yaptığım, şu an 2. başkan olarak yönetim kurulunda bulunduğum Bursa Ayd...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

REFAH, HUZUR, KALKINMA EĞİTİMLE SAĞLANIR

18.10.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

5 EKİM, DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜDÜR

06.10.2021

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’dür. Öğretmenlere övgü, saygı, sevgi sözleriyle dolu duygular ve düşünceler ifade edilmektedir...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

TÜRK DİL BAYRAMI VE TÜRKÇEMİZ

27.09.2021

Türkün atası büyük Türk başbuğ Atatürk’ün katılımıyla 1932 yılında düzenle...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İLGİNİN VE SEVGİNİN ADIYIM, BEN BİR ÖĞRETMENİM

18.09.2021

Eğitimde sıkıntılı olduğumuz bu günlerde eğitimi ciddiye almamız ve önem vermemiz gerekmektedir. 2 yıldır eğitimden mahrum ve mağdur olan bir kuşak kaybedilmemelidir. İleride sorun...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SONBAHAR SARISINDA 12 EYLÜL KARASI

12.09.2021

Bu köşemde 12 Eylül’ü anlatmak için 1 ay önce Ankara’da Ulucanlar Cezaevini (Müzesini) görmeye gittim. 12 ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

OKUL ZİLİ ÇALDI, İLK DERSİMİZ "HAYAT BİLGİSİ"

06.09.2021

Sevgili öğrenciler, 6 Eylü...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

30 AĞUSTOS’TA ZAFER, DESTAN VE TARİH YAZMAK

30.08.2021

Bugün 30 Ağustos. Yurdumuzu istilacılardan kurtarışımızın 99. yılını kutluyoruz. Türk milleti olarak, destan yazdığımız Zafer Bayramı’mızın onurunu ve gururunu ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAFERLER AYI AĞUSTOSTA TÜRKÜN DESTANI

26.08.2021

Ağustos ayı, Türkün muhteşem zaferleriyle doludur. 26 Ağustos’ta Malazgirt Zaferi ile Sultan Alparslan Anadolu kapılarını Türk milletine ebediyen açarken 22 Ağustos’ta, Büyük Taarruzla Kurtuluş ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAKAN AFFINI İSTEDİ VE HABERSİZCE GİTTİ

15.08.2021

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimin ağır yükü altından kalkamadı ve affını isteyerek görevinden ayrıldı....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

YAYGIN ORMAN YANGINLARINDAKİ ÇARESİZLİĞİMİZ

07.08.2021

Bu yıl, dünyada belirginleşmeye başlayan küresel ısınmayla birlikte tabiatta dengelerin bozulmasını görmeye başladık. Buzların hızla erimesi, depremler, seller, yangınlar, deniz (çevre) kirliliğinin ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KİTABIMA İSMİNİ VERDİĞİM ŞİİRİM (Şiirin Akşam Vakti)

29.07.2021

Gençlik dönemi şiirlerimden meydana gelen, çok beğenilen, Bursa b...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMLIK İKRAMIM TEBESSÜMÜNÜZE VESİLE OLSUN

20.07.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

YÜREĞİNİZ AKLINIZIN YANINDA OLSUN (15 TEMMUZ’UN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ)

15.07.2021

15 Temmuz 2016 ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİM İŞİNİ BİLİYOR (BİLMİYOR) MUYUZ? (Eğitim Sistemine Sitem)

09.07.2021

Eğitimle ilgili basın haberlerinde “öğrencisini döven öğretmen” ile “öğretmenini döven öğrenci” haberlerini duyunca üzülürdük. Elbette, "etkinin" ve "tepkin...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİMDE BALIĞA UÇMAYI, KUŞA YÜZMEYİ ÖĞRETMEK

04.07.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İDEAL EĞİTİM SİSTEMLERİNE ÖRNEKLER (Merak Edenlere Finlandiya ve Japonya Eğitim Sistemleri)

30.06.2021

 2021 yılının LGS’i ve YKS’i yapıldı. Sınavın stresi, sıkıntısı, kaosu, heyecanı şimdilik bitti diyeceğim ama l...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İSTİKLAL, ANCAK BU KADAR GÜZEL ANLATILIRDI

22.06.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİME EL ATIN, PERİŞAN HALİNDEN KURTARIN (Sınavsız Eğitim Sistemi İstiyoruz)

15.06.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK, BU ÜLKENİN MİMARI VE MÜHENDİSİDİR (Anlamayanlara İthafımdır)

05.06.2021

Son günlerde Atatürk’e hakaret niyetiyle söylenen çirkin sözler milletimizi üzmektedir. Haksız ve hadsiz iftiralara sosyal medyada çok fazla tepki olsa da suçlamaları anlamakta sıkıntı yaşıyoruz. Hazmedemiyoruz çünkü, bu...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATTIR, SANAT HAYATTIR, GERİSİ TEFERRUATTIR

30.05.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK DEMEK, VATAN VE MİLLET DEMEKTİR (Atatürk, Türk Milletine Allah’ın Bir Lütfudur)

26.05.2021

Bir önceki yazı...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

1919’U ANLAMAK VE 19 MAYISI ANLATMAK (Niçin Bayram Yapıyoruz?)

19.05.2021

   Yıl 2021, Her yılın 19 Mayıs günü, gençlere&n...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMLIK VE TADIMLIK ÇEŞİTLEMELER (BAYRAM İKRAMI)

13.05.2021

  11 ayın sultanı Ramazan ayını gönül huzuru ile huşu içerisinde idrak ettik. Orucumuzu tuttuk, ibadetlerimizi yaptık. Allah kabul ve makbul etsin inşallah... ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ANNE; SEVGİNİN ADI, HAYATIN TADI DEMEKTİR

09.05.2021

Bütün kadınlar annedir, anneannedir, babaannedir. Evlatlarımızı dünyaya getiren eşimiz, kadınımız annedir. Torunu olan dedelerin, ninelerin kızları annedir. Evli kız kardeşlerimiz annedir. Dolayısıyla kadınlarımız, “anne” olarak hayatımızın nadide varlıklarıd...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

3 MAYIS, TÜRKÇÜLERİN KUTLU GÜNÜ

03.05.2021

Yıllardır, her yıl, asılsız “Soykırım” meselesinin tartışıldığı bu günlerde, amaç ve niyet bilinmekle birlikte, “susturmak” konusunda zayıf kaldığımızı kabul etmek zorundayız. Soykırım yapanlar, kendi suçlarını ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİMİ, ŞİİR SANATIYLA ANLATMAK

30.04.2021

"Şiir sanatı" ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

23 NİSAN, MİLLİ İRADE, MİLLİ MECLİS, MİLLİ BAYRAM VE ÇOCUKLARIMIZ

23.04.2021

23 Nisan, dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayramdır. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

HİKMET, RAHMET VE BEREKET AYI RAMAZAN

16.04.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR ÖMÜR BÖYLE GEÇTİ (Zamanın Elinden Tutmak)

09.04.2021

Yaklaşık 16 aydır koronavirüs belası bizleri evlerimize hapsetti. Mahkum misali, sosyal hayattan ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Alparslan Türkeş’in Başbuğluğu ve Liderliği Üzerine

04.04.2021

Başbuğ olmak, liderim demek, bir davayı büyük kitlelere kabul ettirmek, fikir ve felsefe ile milli ve manevi değerleri sahiplenen vatansever idealist gençler yetiştirmek için her türlü fedakarlığı yapmak, çile çekmek üstün vasıflı  şahsiyetlerin işidir. Bilgili ve becerikli olmak her ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

MART Ayı Bitiyor, DERT Ayları Bitmek Bilmiyor

30.03.2021

2019 Aralık ayında ortaya çıkan ve ülkemizde MART ayında görülmeye başladığı açıklanan KORONAVİRÜS salgını, yaklaşık 16 ay olmasına rağmen bitmek bilmiyor. Bütün ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

NEVRUZ BAYRAMINDA DESTAN RUHUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

21.03.2021

Kültür, bir milletin yaşama tarzıdır. Milletten millete farklı yaşama biçimi zamanla medeniyetle özdeşleşmektedir. Kültür, medeniyetten farklı olmakla birlikte kültür dediğimiz MİLLETİN BEKASI, medeniyet dediğimiz MİLLETİN ZEKASI ile mümkün olmaktadır. Dol...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÇANAKKALE, KURTULUŞUMUZUN ÖNSÖZÜ, VARLIĞIMIZIN SONSÖZÜDÜR (Çanakkale’yi Destan Yapan Olaylar)

18.03.2021

Milletler bekasını sıradan SÖZlerde değil, hayatındaki gerçek olayların ÖZünde yaşar. Tarih; olayların belgesidir, hakikatin ifadesidir. Yapılanlar, yapılacakların teminatı olmalıdır. Muhtaç olunan kudretin damarlardaki asil kanda olduğu bilinmelidir. Neden mi...?Ötüken’den yola ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İSTİKBALİMİZİN İFADESİ OLAN İSTİKLAL MARŞIMIZ 100 YAŞINDA

12.03.2021

Bir milletin bağımsızlığı bayrağı, meclisi ve milli marşıyla ifade edilir. Bağımsızlık için bu, üç temel milli esasın olması şarttır. Bunlardan birinin olmaması halinde o milletin varlığından söz etmek mümkün değildir. Bu değerlerden mahrum olan bir millet istila edi...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ANLAYANA HER GÜN 8 MART (Kadına Anlayış ve Yaklaşım Meselemiz)

08.03.2021

Kadın cinayetlerine, kadına şiddete hemen hemen her gün şahit olduğumuz bugünlerde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamamız ne kadar ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

TOPRAKLARI VATAN YAPAN ŞEHİTLER

06.03.2021

Askeri helikopterimizin düşmesi neticesinde 11 askerimiz şehit olmuş, 2 askerimiz de yaralanmıştır. Şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun. Mekanları cennet olsun. Milletimizin, ailesinin başı sağ ol...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ

28.02.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Unutmamak Ahlak, Vicdan ve Vefa Demektir (Şehit Fırat Çakıroğlu’na)

20.02.2021

Benim, Bir Yiğit Fırat’ım, Destan Delikanlım Vardı..Bugün 20 Şubat......


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Sevgili Dostlarıma Teselli Tebessümleri Hediyemdir

13.02.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİM SİSTEMİNE GÜNCEL GÖNDERMELER

06.02.2021

Koronavirüs salgını sebebiyle açılamayan okullar ve yapılamayan eğitime-öğretime rağmen karneler verilerek Şubat Tatili’ne girildi. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Kıssadan Hisselerle Eğitimi Anlamak ve Anlatmak

31.01.2021

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DİN VE DUYGU İSTİSMARI ÜZERİNE...

26.01.2021

Yıllardır siyasi çekişmelerden ve -özellikle- inanç istismarından, din ve duygu sömürüsünden, ahlak bozukluğundan rahatsız olduk. Yaşadıklarımıza şaşırarak ve “ah, vah, keşke...!” diyerek iyi niyetimizden pişmanlıklar duyduk. Günümüzd...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAMANIN ELİNDEN TUTMAK

19.01.2021

   Korona sıkıntısı bizleri evlerimize hapsetti. Stresten uzaklaşmaya, normale dönmeye ihtiyacımız var. Sosyal hayatı özledik.   Bu gibi durumlarda kitap okumak, müzik dinlemek, şiir ve sanat etkinlikleri faydalı olacaktır.   Ben de en çok mağdur olan 65 yaş ve üstü ihtiyar delikanlılara ithafen bir şiirimi paylaşayım. Kim olduklarını anlatayım da moral olsun...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KİTAP ÖNEMLİ DİYORUZ DA NEDEN OKUMA ÖZÜRLÜYÜZ?

12.01.2021

    2020 yılını korona salgını sebebiyle hapsolduğumuz evimizde geçirdik. Bu durum, 2021 yılında da devam etmektedir. Teme...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAK SEVGİSİ (Arif Nihat Asya Anısına)

05.01.2021

1975 yılında Yozgat Lisesi’nden...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

2020: Sende Olanlar Al ve Arkana Bakmadan Git

31.12.2020

2020 yılını 31 Aralık günü itibariyle bitiriyoruz. 2020’nin 365 gününü çok sıkıntılı yaşadık. Bizler, eskiyi uğurlarken yeninin ümidiyle “bir yılı daha bitirdik, yıprattık, eskittik ve gönderdik” diyerek "hadi git güle güle" demek isterdik ama maalesef olmadı. Çü...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

HUZURU ŞİİRİN MISRALARINDA ARAMAK

25.12.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Hak ve Hukuk, Sözün Bittiği Yerdir

20.12.2020

TBMM’de bütçe görüşmeleri tamamlandı. Asgari ücretin tespiti, kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaş artışları gibi konular gündeme geleceği için sendikaların söz hakkı aklıma geldi. Sendikacılıktan ve kurucularından olduğum sendikamı ziyaretimden söz ederek bu konuyu sizlerle paylaşmamın uygun olacağını düşündüm....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SİSTEME SİTEM (Bağlandı Yollarım Kaldım Çaresiz)

14.12.2020

Eğitimde koronavirüs salgını bahanemiz olmamalıdır. Çünkü, bu sıkıntıdan dünyanın bütün milletleri etkilenmektedir ve bu durum herkes için geçerlidir. Gelişmiş ülkeler de bu pandemi sorununu yaşıyorlar ancak, çözüm üretmeyi ihmal etmiyorlar.&nbs...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İYİ ÖRNEKLER VARKEN YANLIŞTA ISRAR NİYE...?

07.12.2020

Sevgili okurlarım, sizlere, bir önceki köşe yazımda, dünyada örnek gösterilen Finlandiya ve Japonya...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ALTINI ÇİZDİKLERİMİZ OLSUN, ÜSTÜNÜ ÇİZMEYELİM

30.11.2020

Millet ve memleket olarak her türlü sıkıntıdan kurtulmamız için reçetemizde öncelikle ve özellikle 3 ilacın olması gerektiğini (şart olduğunu) belirtmek istiyorum. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

24 KASIM’LARDA HEP “HOŞ” ANCAK “BOŞ” OLAN SÖZLER

24.11.2020

Perişan haldeki eğitimimiz, koronavirüs salgını sebebiyle ağır hasarlı hale geldi....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

1980 ÖNCESİNNİN EFSANE DELİKANLILARI

20.11.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DERDİMİZ EĞİTİM DEDİNİZ DE AKLIMA GELDİ (İlgililere Eğitim Tavsiyeleri)

17.11.2020

   Korona salgını sebebiyle ortalık toz duman. Evlerimize kapandık; canımızın, sağlığımızın derdine düştük. Pek çok şeyi olduğu gibi eğitimi de ihmal ettik ve özledik. Çocuklarımız, unutmasınlar (soğumasınlar, uzak kalmasınlar) diye UZAKT...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

10 KASIM: YAĞMUR YAĞMADAN ISLANDIĞIMIZ GÜN

10.11.2020

Bugün 10 Kasım. Bazı günler ve olaylar vardır ki milletlerin (insanların) hafızalarında derin izler bırakırlar. Bu günleri ve olayları unutmak mümkün değildir. İşte, Türk milleti için 10 Kasım, yağmur yağmadan ıslanılan çok farkı bir gündür. Çünkü, Türk milleti, büyük Ata’sını, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

CUMHURİYETİ, ATATÜRK’LE BİRLİKTE BİLMEK GEREK

29.10.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK’Ü ANILARLA ANLATMAK VE ANLAMAK

25.10.2020

Türk’ün atası, büyük Türk Atatürk’ü anlatmak için o kadar çok sebep var ki, her bir yönünün anlatmakla bitmeyecek kadar geniş ve zengin olduğunu bilinmektedir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEN DE KİM OLUYORSUN, DÜNYAMA DOKUNUYORSUN?

21.10.2020

YÜREĞİMİZ, AKLIMIZIN YANINDA OLSUN veya AKLIMIZ YÜREĞİMİZİN YANINDA OLSUN Neden mi? Yıllardır inancımız istismar edildi, d...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR HİKAYEM (Bir Yudum Sevgi Yağmuru)

13.10.2020

Bu hikâyem, Milli Eğitim Bakanlığı’nın "Eğitim Dergisi" Öğretmenler Günü Özel Sayısı’nda "Ayın Hikâyesi" olarak yayınlanmıştır. (ADINI "SEVGİ" KOYDUM...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEN KİM MİYİM? BEN BİR ÖĞRETMENİM

05.10.2020

   Eğitimde sıkıntılı günler yaşıyoruz. Yüz yüze eğitimin yerini, teknoloji (uzaktan, EBA, TRT...vs) ile eğitim kesinlikle tutmaz. UZAKTAN eğitim, sadece öğrencilerin eğitimden UZAK kalmamalarını sağlar. Altyapı gerektirir ve “eğitim...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SOY SESİMİZ, HAYAT NEFESİMİZ OLAN TÜRKÇEMİZ

28.09.2020

  26 Eylülde TÜRK DİL BAYRAM...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZİL ÇALDI, "HAYAT BİLGİSİ" DERSİ BAŞLADI

21.09.2020

  Okullarımız, koronavirüs salgını sebebiyle kısmen de olsa pazartesi günü itibariyle açılıyor.    ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Okullar Açılırken...(Adımız Olan Andımızı Haykırmak İstiyoruz)

18.09.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SONBAHAR SARISININ 12 EYLÜL SANCISI (Darağacında 9 Yiğit)

12.09.2020

Herhangi bir şeyi bulunduğu zamana, duruma, ortama, şartlara ve imkanlara göre değerlendirmek gerekir.1980 öncesi sağcı-solcu değil, milliy...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DURUMU BİR DE FIKRALARLA VE KISSADAN HİSSELERLE ANLATAYIM

08.09.2020

Türkler, millet olma bilincini yaşayan ilk milletlerden birisidir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EYLÜLDE GEL; ZİL SESİNİ ÖZLEDİM (Sonbahar Sarısının Eylül Sancısı)

04.09.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VİCDANLARA SESLENİYORUM: DESTAN YAZMAK KOLAY MI?

30.08.2020

    Kıskananlar Var Diye Destan da Yazmayalım mı?...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAFERLER AYI AĞUSTOSTA TÜRKÜN DESTANI

25.08.2020

Ağustos ayı, Türkün muhteşem zaferleriyle doludur. 26 Ağustos’ta Malazgirt Zaferi ile Sultan Alparslan Anadolu kapıl...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÖĞRENMEYİ ÖĞRETEN ÖĞRETMENLERİMİZE ÖĞÜTLER

21.08.2020

Eğitim, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİMİ SORGULAMAMIZ VE GERÇEKLERİ VURGULAMAMIZ GEREKİR

13.08.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATI: ELLERİN ELLERİMİ TUTTUĞU ZAMAN

06.08.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMLIK OLSUN (Anormal Durumlarda Normalleşme İhtiyacımız)

30.07.2020

Koronavirüs salgını, siyasi liderlerin ortamı germeleri, ekonomik sıkıntılar, terör, savaş,...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

LGS’NİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YERLEŞMEDE TERCİH TELAŞI

23.07.2020

20 Haziranda yapılan LGS’nin son...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

15 TEMMUZ DARBESİNİN FAİLİ MALUMLARI

15.07.2020

Darbeler, siyası ve şahıs yönüyle değerl...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEVGİYİ, ŞİİRİN MISRALARINDA ARAMAK

09.07.2020

Şiiri tarif etmek zordur. Kişiye göre değişir. Duyguya ve düşünceye göre farklı anlamlar kazanır. Bugünkü yazıma, bana göre bir şiir tarifimle başlamış, akabinde ARAYIŞ ve ARANIŞ şiirlerimi sizlerle paylaşmış olayım.. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİMDE VİZYON VE REVİZYON MESELEMİZ

01.07.2020

2023 Eğitim Vizyonunu hatırladınız mı? 2023 Eğitim Vizyonunun açıklanacağını duyunca beklentilerim çok fazla olduğu için oldukça heyecanlanmıştım. Bu sene koronavirüs salgını sıkıntı yarattı ama, o günden bu güne hiçb...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİZİM KUŞAK, İHTİYAR DELİKANLILAR

28.06.2020

65 yaş ve üstü ile ilgili köşe yazımda, "yüreğini akl...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

LGS BİTTİ, SINAVSIZ EĞİTİM SİSTEMİNİ GELSİN

22.06.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEN BİR ÖĞRETMENİM (Şehit Aybüke Öğretmen Anısına)

16.06.2020

Ben Bir Öğretmenim, biz öğretmeniz, hepimiz Aybükeyiz...SİZ; hiç, "size mektup yazdım, şiir yazdım..." denilmesindeki, sevginin anlatıldığı bir söz ile bir kitap yazılabileceğini biliyor musunuz?SİZ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEKİZ YILDIR SENİ BEKLER MİHRİBAN

09.06.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

65 YAŞ ÜSTÜ İHTİYAR DELİKANLILARA SESLENİYORUM

03.06.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMI TEBESSÜMLE UĞURLAYALIM (Moral İhtiyacımız)

26.05.2020

Bugün bayramın son günü. İbadetlerimizi yaptık, Allah kabul ve makbul etsin. Uğurladığımız 2020 Ramazan ayını ve bayramını gelecek yıllarda tatlı bir anı olarak anlatacağız. "Evde, telefonla, teknolojiyle, şöyle, böyle...vs bir bayram y...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

NEREDE (BURADA) O ESKİ BAYRAMLAR

24.05.2020

   Dini ve milli bayramlarımız hayatımızın müstesna günleridir. Bayramlar, birliğin ve dirliğin, ilginin ve sevginin özel ve güzel tarifidir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

GENÇLER, "NİÇİN BAYRAM YAPIYORUZ...?"

19.05.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ALLAH’IN RAHMETİ VE HİKMETİ

17.05.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

"ANNE" ADI HAYATIN TADI DEMEKTİR

10.05.2020

Öncelikle her günün "ANNELER GÜNÜ" olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.Bugün "ANNELER GÜNÜ" ise, içimden geldiği gibi ANNEM, ANNELERİMİZ diyeceğim...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

3 MAYIS, ÖTÜKEN’DEN TURAN’A GİDEN YOL

03.05.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

RAMAZAN AYININ HİKMETİ VE BEREKETİ

30.04.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

MİLLİ İRADE, MİLLİ MECLİS VE MİLLİ BAYRAM

23.04.2020

 Bugünkü yazıma kısa bir tarihi kronolojiyle başlamak istiyorum.  19 Mayıs 1919, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

"GİT" VE "GİTME" DEMEK

16.04.2020

Şiir, hayatın ve hayallerin sanatıdır.Şiir, duyguların ve düşüncelerin tablolaşan ifadesidir.Şiir, ses ve söz şaheseridir.Şiir, şiir, şiir......


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİLİNMEDİ (SORGULAMAYANLARA SİTEM)

10.04.2020

Bu şiirim, yıllardır milleti , memleketi, milli ve manevi değerleri uğruna canlarını dahi feda etmekten çekinmeyen 1980 öncesinin idealist gençliğini bilmeyenlere ithaf...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ALPARSLAN TÜRKEŞ’İ ANLAMAK VE ÜLKÜCÜLÜK

04.04.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DESTANLARIMIZLA KÖKÜ MAZİDE OLAN ATİYİZ

27.03.2020

Bugünkü yazıma, bir önceki yazımın devamı niteliğinde olması düşüncesiyle destanlarımızdan söz etmek istiyorum.Dolayısıyla, "destan ruhu"na duyulan ihtiyaç sebebiyle ve "milli duyguları" ifade etmesi amacıyla, Arif Ni...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

21 MART NEVRUZ BAYRAMI VE ERGENEKON DESTANI

21.03.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÇANAKKALE’Yİ DESTAN YAPAN OLAYLAR

18.03.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAK, CAN VE KAN DEMEKTİR

15.03.2020

Bayrak, bir milletin bağımsızlığının ifadesidir. Bayrak, milli birlik ve beraberliğin anlamıdır.Bayrak, vatanın varlığı için CAN, milletin yaşaması için KAN demektir.Bayrak, namustur, şereftir, onurdur, gururdur...Bayrak, istiklal ve istikbal demektir.Bayrak, bayrak ve bayrak demek...Arif Nihat Asya...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KADININ ADI, HAYATIN TADI DEMEKTİR

08.03.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VURGULAMA VE SORGULAMA İHTİYACIMIZ (Aklıma Takılanlar)

04.03.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VEFA ADINA ŞEHİT KÜRŞAT FIRAT’A AĞIT

20.02.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DEDE KORKUT’TAN OZAN ARİF’E...

13.02.2020

Destanlar yazan, sanat ruhlu bir milletin mensupları olarak bu güne kadar sesimizi hep sazımızla söyledik. Ozanlarımız, haykırışlarıyla uyandırmak istediler. Sizlere, ölümünün 1. yıldönümünde bir büyük Türk ozanı Arif ŞİRİN’i, vefa ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZOR GÜNLERİMİZDE MİLLİ BİRLİK İÇİN "DAVET"

06.02.2020

 "Yeni Yıl" ile ilgili köşe yazımda 2020 yılının hayırlı, uğurlu olması; sağlık, huzur, mutluluk getirmesi, bütün kötülükler...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

EĞİTİMDE VELİLERİN GÖREVLERİ VE SORUMLULUKLARI

25.01.2020

Sosyal medyada, karne durumunu dert eden ve sınav korkusu (stresi) yaşayan öğrencilerimizle ilgili haberlere üzüldük....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KARNELERLE BİRLİKTE AYNAYA DA BAKALIM

19.01.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

"GEL, GELME, GİT, GİTME" DEMEK KOLAY MI?

11.01.2020

   ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ şiir kitabımdan çok beğenilen hece ölçülü, kafiye düzeni olan GEL, GELME, GİT, GİTME şiirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunları söylemenin kolay veya zor olup olmadığını sizlerin takdirine ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATININ GÜZELLİĞİ VE ÖZELLİĞİ

07.01.2020

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

HER YENİ (YIL) TAZE BİR BAŞLANGIÇTIR

31.12.2019

2019 yılını 365 gün yaşadık, yıprattık, eskittik ve "senden bu kadar" diyerek gönderdik. Yeni bir yıla (2020) beklentilerimizle taze bir başlangıç yaptık.Yeni yılın (yılbaşının) kutlanmasıyla ilgili farklı ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEVİMLİ VE SAMİMİ DOST: KİTAP -2 (Kitap Okuyalım ve Okutalım)

25.12.2019

   Öğrencilerime, "Kitap okumanızı istemem klasik bir söz olacak ama sosyalleşmek, hayallerinizi zenginleştirmek, hedefe ulaşmak için duygularınızı ve düşüncelerinizi harekete geçirmek, anlama ve anlatma becerinizi geliştirmek... vs. gibi pek çok fayd...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KİTABIN ÖNEMİ, SEVİMLİLİĞİ VE SAMİMİYETİ -1 (İstatistikler)

21.12.2019

   Kitap konusunda bir hayli yazı yazdım. Bugün de kitap konusuna değinmek istiyorum. "KİTAP" ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ - 2 (Akrostiş Şiir Sanatı)

15.12.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİR YUDUM SEVGİ YAĞMURU (Adını "Sevgi" Koydum)

07.12.2019

Bu hikâyem, Milli Eğitim Bakanlığı’nın "Eğitim Dergisi" Öğretmenler Günü Özel Sayısı’nda ayın hikâyesi olarak yayınlanmıştır. (ADINI "SEVGİ" KOYDUM adlı hikaye kitabımdan aldığım bir hikayemdir)...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SİZ HİÇ ZAMANIN ELİNDEN TUTTUNUZ MU? (Öğretmenlerimize, sevgilerimizle...)

29.11.2019

   24 KASIM, Öğretmenler Günü sebebiyle öğretmenlerimizi o gün hatırlamış olduk. Ben de, sadece 24 Kasımın değil, her günün "Öğretmenler Günü" olması gerektiğini vurgulamıştım.Bu vesileyle, sizlerle, ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BEN BİR ÖĞRETMENİM (Hayat Mimarlarımıza Selam Olsun)

24.11.2019

   "24 Kasım, Öğretmenler Günü" ile ilgili, öğretmenlerimize övgü, saygı, sevgi dolu sözlerle duygular ve düşünceler.ifade edilmektedir. Öğretmenin ve öğretmenliğin önemini ve anlamını, her vesileyle ifade etmek gerekir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK’Ü ANILARIYLA ANLAMAK VE ANLATMAK

20.11.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ATATÜRK’Ü ARAMAK, ANLAMAK VE ANLATMAK

15.11.2019

    ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BÜYÜK TÜRK ATATÜRK’Ü ANLAMAK VE ANLATMAK

10.11.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ -1 (Şiir Sanatı Üzerine)

05.11.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

HÜRRİYET VE CUMHURİYET MUCİZEMİZ (Niçin Bayram Yapıyoruz?)

29.10.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

Barış Pınarı’nın Zemzem Suyu

25.10.2019

"Türkün Türk’ten başka dostu yoktur, düşmanı çoktur" deriz ya, bu söze ilaveten, "biz dostumuzu da düşmanımızı da biliriz" dememiz gerekir. ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

MİLLET VE MEMLEKET ŞİİRLERİ (Barış Pınarı’na İthaf Olunur)

18.10.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BARIŞ PINARINDAN AKAN BEKA VE ZEKA MESELEMİZ

14.10.2019

   "Barış Pınarı Harekatı" ile milletimiz BEKA meselesine sahip çıkmış bulunmaktadır. Sınır ötesi harekatta ZEKA meselesinin önemli olacağını ihmal etmemek gerekir....


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

İPEKYOLU ŞİİR ŞÖLENİNİN ARDINDAN (Güller ve Bülbüller)

07.10.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

VELİLERİN EĞİTİME KATILIMI VE KATKISI (VELİLERİMİZE SESLENİYORUM)

25.09.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

HAYAT MİMARLARIMIZ (Öğretmen, ilgi ve sevgi demektir)

19.09.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SARI SONBAHARIN KARA 12 EYLÜLÜ

12.09.2019

EYLÜL...RESMİ OLARAK YAZIN SONA ERDİĞİNİ BELİRTEN AY...,YAŞLILARA HAYATIN BİTMEKTE OLDUĞUNU FISILDAYAN AY...YAPRAKLARIN SARARDIĞINI...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ÖĞRENCİLERİMİZE TAVSİYELER (OKULA NİÇİN GELİYORSUNUZ?)

09.09.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

TÜRKÜN ATASI, BÜYÜK TÜRK, ATATÜRK KİMDİR?

04.09.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

30 AĞUSTOS ADIMIZ VE SOYADIMIZDIR (Niçin Bayram Yapıyoruz?)

30.08.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BİZ TÜRKÜZ, KÖKÜ MAZİDE OLAN ATİYİZ

26.08.2019

Türk milletinin, tarihin ağustos aylarında, Anadolu topraklarını "vatan" yapmalarının destanı anlatılır.1071 Malazgirt Zaferi ile Anadolu kapılarının Türkler’e açılmasıyla başlayan Türk hakimiyeti...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

KÜLTÜR VE MEDENİYET MESELEMİZ

22.08.2019

Kültür ve medeniyet kavramları nedense çok karıştırılır. Aynı veya yakın anlamlıymış gibi düşünülür. Oysa, farklı kavramlardır. Nasıl mı?İnsanın sağlıklı yaşaması, ona hayat veren organlarının varlığı ve canlılığı ile yak...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ZAMANIN ELİNDEN TUTARAK MAZİYE SESLENMEK

15.08.2019

Sevgili  okurlarım,   Bir mübarek dini bayramımızın daha uhrevi havasını yaşadık. Huşu içerisinde ibadet etmenin huzurunu ve mutluluğunu idrak ettik. Kurban bayramının rahmetinden, hikmetinden, bereketinden nasiplendik. Hatırlama, yardımlaşma, paylaşma ile hayrın ve sevabın ulvi duyguları içerisinde Allah’...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMLARIN GÜZEL VE ÖZEL ANLAMI

12.08.2019

Dini ve milli bayramlarımız hayatımızın müstesna günleridir. Bayramlar, birliğin ve dirliğin, ilginin ve sevginin özel ve ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

DOSTLUK ÜZERİNE: BU YOL NEREYE GİDER, DOSTLUKTAN ÖTESİ VAR MI?

02.08.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATI ÜZERİNE - 2 (GEL ve GELME Diyorum)

17.07.2019

 Sevgili okurlarım,    Bir önceki köşe yazımda, ŞİİRİN AKŞAM...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

ŞİİR SANATI ÜZERİNE: 1 (ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ - Bir Başka Sevda-)

06.07.2019

ŞİİRİN AKŞAM VAKTİ şiir kitabımdan sizlerle GİT ve GİTME şiirlerimi paylaşmak istiyorum Diğer şiirlerimi beğenilerinize sunmak üzere bu köşemde zaman zaman paylaşacağım. Bugün şiir tarifimle başlamış olayımŞiir, duygu ve ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

MİLLİ EĞİTİMDE SESİMİ DUYAN YOK MU?

02.07.2019

Yaklaşık 30 yılı müdürlük olmak üzere 40 yıllık eğitimciyim. 3 yıldır da köşe yazılarımda eğitim konusunu ele alıyorum. Bugüne ...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

SEÇİMLER BİTTİ, GEÇİM KONUSUNA BAKALIM

25.06.2019

...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

NE OLACAK BU MİLLİ EĞİTİMİN HALİ? KARNESİ ZAYIF...

16.06.2019

Bir eğitim-öğretim sürecini daha tamamlamış bulunuyoruz. Köşe yazılarımda, ağırlıklı olarak ihtisas ve ilgi alanım olan eğitim konusunu ele aldığımı biliyorsunuz. Takip eden okurları...


Devamını Gör
CAFER GENÇ

CAFER GENÇ

BAYRAMINIZ KUTLU VE MUTLU OLSUN

04.06.2019

...


Devamını Gör